Share

زید رعد بن حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، نسبت به اخراج جمعی و خودسرانه پناهندگان به اتحادیه اروپا هشدار داد.

زید رعد بن حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

زید رعد بن حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

رعد بن حسین روز پنج‌شنبه ۱۰ مارس / ۲۰ اسفند در ژنو گفت توافق برنامه‌ریزی شده اتحادیه اروپا با ترکیه می‌تواند به چنین اقدام غیرقانونی‌ منجر شود.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل کشورهای عضو اتحادیه اروپا را فراخواند تا در اقدامات پیش‌بینی‌شده تجدیدنظر کرده و به ضمانت‌های بین‌المللی برای حفاظت از حقوق بشر پایبند بمانند.

آنکارا در نشست ویژه با کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل متعهد شد پناهجویانی که از ترکیه خود را به یونان رسانده‌اند بازگرداند و در ازای هر پناهجوی سوری باز گردانده‌شده، یک پناهجوی سوری دیگر از ترکیه به اروپا منتقل و در آن‌جا پذیرفته شود.

وزیران کشور اعضای اتحادیه اروپا در مورد این طرح در بروکسل گفت‌وگو خواهند کرد.

روز پنج‌شنبه، ژان اسلبورن، وزیر خارجه لوکزامبورگ خواهان بهبود وضعیت پناهجویان مستقر در ایدومنی، واقع در مرز یونان و مقدونیه شد. در این شهر هزاران پناهجو که به آن‌ها اجازه عبور از مرز داده نشده است به انتظار نشسته‌اند.

نهادهای کمک‌رسان از یک فاجعه انسانی در این منطقه خبر داده‌اند.

کشورهای بالکان تصمیم گرفته‌اند که مرزهای خود را به روی پناهجویان ببندند و تنها به کسانی اجازه عبور از مرزهای خود را بدهند که گذرنامه و روادید معتبر دارند.

چهارشنبه شب، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اقدام کشورهای بالکان را مورد انتقاد قرار داد و بار دیگر خواهان آن شد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌دنبال راه ‌حل اروپایی برای بحران پناهجویی باشند و نه اقدامی ملی. مرکل گفت بستن مرزهای بالکان فشار را بر یونان بیشتر می‌کند و این کشور را با بحران مواجه می‌سازد.

Share