Share

یک کولبر جوان مریوانی به نام مادح پرتوی که غیرمسلح بود با شلیک نیروهای مسلح ایران کشته شد.

Kulbar

هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به‌نقل از منابع محلی نوشته است این رویداد روز یکشنبه گذشته، ۱۶ اسفند رخ داده است.

در آژانس خبری موکریان نیز از بیانیه شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان مریوان و سروآباد در این‌باره خبر داده و نوشته است این شورا خواستار رسیدگی مسئولان به این مسئله شده است.

شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان مریوان و سروآباد از مسئولان رده بالا و استانی و شهرستانی خواسته‌اند ضمن برخورد قاطع با عاملان این قتل اقداماتی در راستای توسعه زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی استان کردستان و به‌ویژه شهرستان مریوان به‌عمل آورند و گام‌هایی اساسی در راستای تأمین امنیت شغلی و اقتصادی مردم این منطقه بردارند.

منابع محلی تعداد کولبرانی که از ابتدای سال جاری توسط نیروهای نظامی کشته و زخمی شده‌اند را ۲۵ نفر اعلام کرده‌اند که شامل ۱۳ کشته و ۱۲ زخمی است.

«کولبر» اصطلاحی محلی است و به کسانی گفته می‌شود که حمل و نقل کالا از مرزها را با استفاده از «کول» خود و بدون هرگونه وسیله‌ای انجام می‌دهند.

افراد کاسب کالاهایی که توسط کولبران در نزدیک‌ترین روستا به نقطه مرزی جمع‌آوری شده است، با استفاده از وسایل نقلیه به شهرها منتقل می‌کنند.

اکثر کارگران کولبر را افراد فقیری تشکیل می‌دهند که فقط برای امرار معاش روزانه‌شان به این شغل خطرناک روی آورده‌اند.

Share