Share

اتحادیه عرب در نشست جمعه ۱۱ مارس / ۲۱ اسفند با اکثریت آرا حزب الله لبنان را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. تنها دو کشور عراق و لبنان با این تصمیم مخالفت کردند.

hezbollah

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه عرب با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که وزرای خارجه این اتحادیه تصمیم گرفته‌اند که حزب‌الله لبنان را یک سازمان تروریستی به شمار آورند.

در این نشست، ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق در دفاع از شبه نظامیان حشد الشعبی و حزب الله لبنان سخنرانی کرد و هیأت عربستان سعودی در اعتراض به این سخنان نشست را ترک کردند.

یکی از منابع وزارت خارجه عراق گفت که جعفری در سخنان خود دو گروه حشد الشعبی و حزب الله لبنان را «حافظان آبروی عرب» خواند و گفت که کسانی که این دو گروه را تروریست می‌خوانند، «خود تروریست هستند».

حشد الشعبی، گروهی از شبه نظامیان شیعی هستند که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شوند و در بازپس‌گیری مناطق شیعه نشین جنوب شرقی عراق از نیروهای داعش نقش مؤثری داشتند.

عربستان سعودی و دیگر کشورهای هم‌پیمان در اتحادیه عرب حشد الشعبی و حزب‌الله لبنان را تروریست می‌دانند و ایران را به حمایت از آن‌ها و نقش آفرینی در تشدید فرقه‌گرایی و بی‌ثباتی در منطقه متهم می‌کنند.

 

دولت عراق، سفیر عربستان سعودی را در ماه ژانویه سال جاری در اعتراض به سخنان او علیه حشد الشعبی فراخوانده بود.

پیشتر، شورای همکاری خلیج فارس، در نشست ۱۲ اسفند حزب الله لبنان را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده بودند.

حزب الله لبنان، علاوه بر نفوذ سیاسی و نظامی در لبنان، در دیگر کشورهای منطقه مانند سوریه نیز شبه‌نظامیان خود را درگیر نبردهای فرقه‌ای کرده است.

Share