Share

مأموران امنیتی روحیه صفاجو، دختر بهایی محروم از تحصیل را بازداشت کردند.

roohieh safajoo

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران شنبه ۲۲ اسفند گزارش داد این دختر بهایی در کنکور سراسری سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ قبول شده اما به دلیل اینکه بهایی است، از تحصیلش در دانشگاه جلوگیری شده است.

یکی از نزدیکان روحیه صفاجو گفت که «روحیه بعد از یک سال تمام پیگیری و وقتی از همه راه‌های قانونی به نتیجه نرسید فقط در یک دل‌نوشته در فیسبوکش موضوع را مطرح کرد و درد دلش را نوشت و همین منجر به بازداشتش شد».

صفاجو در صفحه فیسبوکش درباره پسری خردسال به نام «بشیر کوشک‌باغی» مطلبی نوشته که پدر و مادرش به دلیل تدریس در دانشگاه بهایی (BIHE) به پنج و چهار سال زندان محکوم هستند و حالا هر دو برای اجرای حکم رفته و بشیر تنها مانده است.

بسیاری از شهروندان بهایی که با مؤسسه آموزش عالی بهائیان (BIHE) در ارتباط بوده‌اند دستگیر شده و این مؤسسه نیز غیرقانونی اعلام شده است. مؤسسه آموزش عالی بهائیان در سال ۱۳۶۴توسط استادان دانشگاه بهائی که از تدریس در دانشگاه‌ها محروم شده بودند تأسیس شد و جوانان بهایی که از تحصیل در دانشگاه‌های ایران محروم بودند در آن آموزش می‌دیدند.

روحیه صفاجو ۱۸ اسفند در خانه‌اش توسط هشت مأمور امنیتی شامل دو زن و شش مرد که خود را مأموران گاز معرفی کرده بودند، بازداشت شد.

مأموران پس از فیلمبرداری از خانه و تفتیش کامل منزل و توقیف وسایلی مانند ۱۲۰ جلد کتاب، لپ تاپ، موبایل تبلت، آلبوم عکس و سی دی، روحیه صفاجو را با دستبند به دادسرای کرج منتقل کردند.

همزمان سه شهروند بهایی دیگر به نام‌های سرمد شادابی، تارا هوشمند و بهزاد ذبیحی نیز بازداشت شدند.

روحیه صفاجو، تارا هوشمند و سرمد شادابی هم اینک در زندان اوین به سر می‌برند.

یکی از اعضای خانواده صفاجو گفته است مأموران در بازداشت‌های قبلی حتی شناسنامه‌های افرادی از خانواده را با خود برده و بازنگردانده‌اند.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بهائیان به‌عنوان اقلیت مذهبی به رسمیت شناخته نشده‌اند و پس از انقلاب ایران همواره مورد تبعیض‌های سیاسی، ‌اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گوناگون قرار داشته‌اند.

جمهوری اسلامی ایران نه تنها بهائیان را از حق تحصیل در دانشگاه‌ها محروم کرده است بلکه اجازه نمی‌دهد آن‌ها خود به تحصیل مستقل و ایجاد نهادهای آموزشی روی آورند.

Share