Share

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه اعلام کرد که هیأتی از سوی دولت این کشور برای شرکت در مذاکرات صلح یکشنبه راهی ژنو خواهد شد.

walid el moallem

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، معلم شنبه ۱۲ مارس / ۲۲ اسفند به خبرنگاران گفت که چنانچه مخالفان دولت ظرف ۲۴ ساعت در این مذاکرات شرکت نکنند، این هیأت ژنو را ترک خواهد کرد.

رهبران اپوزسیون سوری با شرکت دادن دولت سوریه در پروسه صلح این کشور مخالف‌اند.

دور دیگری از مذاکرات سوریه، دوشنبه ۱۴ مارس در ژنو از سرگرفته خواهد شد.

قرار بود این مذاکرات در سوم فوریه برگزار شود که  به دلیل حملات نیروهای نظامی دولت به شهر حلب لغو شد.

مذاکرات غیرمستقیم اپوزسیون سوری با نمایندگان دولت به این شرط آغاز خواهد شد که دست‌کم دوهفته آتش‌بس نسبی در سوریه برقرار شود.

 

بیش از یک هفته پیش آتش‌بس پیشنهادی روسیه و آمریکا در سوریه به اجرا گذاشته شد که تاکنون به‌رغم موارد کوچک نقض آن، پا بر جا مانده است.

استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، چهارشنبه ۹ مارس / ۱۹ اسفند در ژنو این آتش‌بس را برای کمک‌رسانی به مردم سوریه «مفید» خواند.

وزیر امور خارجه سوریه اظهارات دی‌میستورا را مبنی بر برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در سال آینده تکذیب کرد. دی‌میستورا گفته بود که ۱۸ ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری در سوریه برگزار خواهد شد.

معلم گفت «نه دی‌میستورا و نه هیچ کس دیگری حق ندارد درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه صحبت کند. تنها مردم سوریه این حق را دارند».

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه  گفته بود تنها تغییرات در مسائل قانون اساسی و قانون انتخابات می‌تواند سوریه را در مسیر حل شدن بحران موجود قرار دهد.

Share