Share

پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت به نظر می‌رسد زنان «قربانیان حوادث مرتبط با مواد مخدر» باشند.

women drug abuse

افشار، شنبه ۲۲ اسفند در گفت‌و گو با خبرگزاری کار ایران ، ایلنا خبر داد که نزدیک به ۴۳ درصد زندانیان ایران به طور مستقیم در ارتباط با مواد مخدر به زندان افتاده‌اند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران با اشاره به این که آمار دقیقی از تعداد زنان زندانی مرتبط با مواد مخدر وجود ندارد گفت: «زنان کمتر در جرایم سازمان‌یافته، قاچاق مواد مخدر و باندهای مافیایی حضور دارند».

افشار دلیل پایین‌تر بودن آمار زنان زندانی مرتبط به قاچاق مواد مخدر را، «قداست خاص زن» دانست و گفت: «زن معمولاً رفتار مجرمانه ندارد».

شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، شهریور ۹۳ نرخ رشد اعتیاد زنان در ایران را دو برابر مردان اعلام کرده بود.

او گفته بود ۶۰ درصد جرایم زنان زندانی ارتباط مستقیم با مواد مخدر دارد و  ۷۰ درصد زنان معتاد به واسطه اعتیاد همسران خود معتاد شده‌اند و به خاطر «فشار اقتصادی»، «تهدید»، «ترس» یا «همدردی» با همسران خود اقدام به توزیع یا مصرف مواد مخدر می‌کنند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان این که تعدادی از زنان به دلیل جرائم مرتبط با نگهداری و ‌حمل مواد مخدر که «مرتبط با شوهران آنان است» درگیراین جرایم و متهم می‌شوند، بر لزوم تخفیف مجازات برای زنان و گروه‌های آسیب‌پذیر تأکید کرد.

براساس قانون حمل، نگهداری، تولید و هرگونه فعالیت مرتبط با مواد مخدر «غیرقابل تحمل» است و «جرم» به شمار می‌آید.

Share