Share

سه روز پس از بمب‌گذاری انتحاری در آنکارا، پلیس ترکیه به عملیات خود علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در استانبول ادامه می‌دهد. دست‌کم ۴۷ نفر در این پیوند بازداشت شده‌اند. در میان بازداشت‌شدگان چند وکیل نیز دیده می‌شوند.

Turkey-Police

کانون وکلای ترکیه (OHO) روز چهارشنبه ۱۶ مارس / ۲۶ اسفند در صفحه توئیتر خود نوشت: «هشت تن از همکاران ما صبح امروز بدون هیچ دلیلی توسط پلیس بازداشت شدند.»

این کانون علیه حملات ارتش ترکیه به پ‌ک‌ک، به دادگاه قانون اساسی شکایت برده است.

پس از انفجار انتحاری در آنکارا اقدامات امنیتی علیه پ‌ک‌ک در مناطق جنوب شرقی ترکیه گسترده‌تر شده است. ارتش از بالگردهای و تانک‌ و خودروهای زرهی در این عملیات استفاده می‌کند.

بمب‌گذاری آنکارا شامگاه یکشنبه ۱۳ مارس / ۲۳ اسفند در نزدیکی پارک گوون و میدان «قزل‌آی» در مرکز آنکارا صورت گرفت و در جریان آن ۳۷ نفر کشته و ۱۲۵ نفر زخمی شدند.

وزارت کشور ترکیه در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که عامل انفجار انتحاری آنکارا یک دختر جوانِ عضو پ‌ک‌ک به نام «سحر چاغلا دمیر» بود.

بیشتر بخوانید: وزارت کشور ترکیه مشخصات «عامل انفجار آنکارا» را منتشر کرد

با این حال هنوز هیچ گروهی مسئولیت انفجار آنکارا را برعهده نگرفته است.

باز تعریف «تروریسم»

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه خواهان گسترده‌تر کردن تعریف «جنابات تروریستی» شده است.

به‌گفته اردوغان، وکلا، دانشگاهیان، نویسندگان، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی «چنانچه موقعیت و قلم خود را به سود تروریسم به‌کار برند» هم می‌توانند تروریست محسوب شوند.

پیش از این، روز سه‌شنبه ۱۵ مارس / ۲۵ اسفند سه دانشگاهی به اتهام «تبلیغات تروریستی» بازداشت شدند. این سه نفر فراخوانی که خشونت‌های ارتش ترکیه علیه کردها را محکوم کرده بود امضا کرده بودند.

Share