Share

دلارام اکبری، دانشجوی بهایی با این‌که در دانشگاه ثبت‌نام کرده و یک ترم درس خوانده بود، در هنگام آخرین امتحان ترم از دانشگاه اخراج شد.

tahsil

به گزارش روز سه‌شنبه سوم فروردین هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دلارام اکبری می‌گوید در روز ثبت‌نام اعلام کرده که بهایی است اما ثبت‌نام شده و توانسته تحصیل را در دانشگاه ساری آغاز کند اما مسئولان دانشگاه در دی‌ماه ۱۳۹۴ و در هنگام برگزاری آخرین امتحان ترم مانع حضورش در جلسه برگزاری امتحان شده‌اند.

اکبری افزود که مسئولان دانشگاه گفته‌اند او را به «اشتباه» ثبت‌نام کرده‌اند.

این دانشجوی بهایی محروم از تحصیل می‌گوید که از او خواسته شده تا به ستاد خبری اطلاعات ساری مراجعه کند اما خودداری کرده است.

او می‌گوید: «هر روز این سئوال را بار‌ها از خودم می‌پرسم و برایم قابل هضم نیست کجای قانون خلقت و کتاب خدا نوشته شده در حق یک انسان این همه ظلم و بی‌مهری روا شود؟»

دلارام اکبری همچنین خبر داده که مغازه پدرش در ساری، سال گذشته دو بار پلمپ شده و مادرش نیز پس از گذشت هفت سال کار در بیمارستان به دلیل «اعتقاد قلبی خود به آیین بهایی» از کار اخراج شد.

حکومت ایران آیین بهایی و حقوق پیروان آن را به‌‌عنوان یک دین به رسمیت نمی‌شناسد و مبنای بیشتر این اتهامات، برگزاری مراسم آیینی دعا و نیایش پیروان این دین در منازل افراد است.

بهاییان در ایران همچنین با محدودیت‌های گسترده‌ای از جمله ممنوعیت تحصیل در دانشگاه و ممنوعیت داشتن تعدادی از مشاغل روبه‌رو هستند.

چند هفته پیش نیز مأموران امنیتی روحیه صفاجو، دختر بهایی محروم از تحصیل را بازداشت کردند. این دختر بهایی در کنکور سراسری سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ قبول شده اما به دلیل این‌که بهایی است، از تحصیلش در دانشگاه جلوگیری شده است.

دایان علایی، سخنگوی جامعه بین‌المللی بهاییان می‌گوید ده‌ها بهایی به‌دلیل باورهای دینیشان در زندان‌های ایران‌ هستند و دیگر بهایی‌ها «تحت تبعیض سیستمی» زندگی می‌کنند.

Share