Share

ارتش عراق در صدد پس گرفتن موصل از دست داعش است. یک سخنگوی نظامی می‌گوید عملیات از صبح پنجشنبه ۲۴ مارس شروع شده و نخستین روستاها آزاد شده‌اند.

Iraq

ارتش عراق عملیات آزادسازی موصل را تحت عنوان «فتح» از سحرگاه پنجشنبه ۲۴ مارس (۵ فروردین) شروع کرده‌ است. مقامات نظامی گفته‌اند که چند روستا در شرق موصل تصرف شده‌اند. پیشروی به سوی موصل با حمایت هوایی آمریکا انجام می‌شود.

ارتش آمریکا اما هم‌زمان هشدار داده که سد موصل در عملیات نظامی جاری می‌تواند خطری تهدید کننده باشد. اگر این سد بشکند، سیلاب عظیمی به راه خواهد افتاد که تا بغداد خواهد رسید. خود شهر میلیونی موصل نیز می‌تواند تا ۲۰ متر زیر آب برود.

سد موصل بزرگترین سد عراق و چهارمین سد بزرگ خاورمیانه با ذخیره ۱۱ میلیارد متر مکعب آب است.

موصل که کانون داعش در عراق به شمار میرود، از تابستان ۲۰۱۴ در کنترل شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی است. سرنوشت این شهر نقشی کلیدی در مبارزه با داعش در عراق خواهد داشت.

در ماه فوریه حیدر العبادی  خبر داده بود که آزادسازی موصل به زودی و ظرف یک ماه دیگر متحقق می‌شود.

در سال گذشته ارتش عراق توانست شهر رمادی را در یک عملیات گسترده بازپس گیرد. دولت عراق که با مشکلات امنیتی و سیاسی عدیده روبروست، آزاد سازی رمادی را یک پیروزی بزرگ علیه افراط‌گرایان و موجب ارتقای اعتماد به نفس ارتش خواند.

ارتش عراق پس از ورود داعش به این کشور و تسلیم فرماندهان و پادگان‌ها به شبه‌نظامیان «دولت اسلامی»، به بی‌کفایتی متهم شده است.

Share