Share

سازمان عفو بین‌الملل به بازگرداندن پناهجویان افغان از ترکیه به افغانستان اعتراض کرد.

art-refugees-620x349

به‌گفته عفو بین‌الملل، ترکیه در روز شنبه ۱۹ مارس / ۲۹ اسفند، کمی پس از امضای توافقنامه اروپا در مورد پناهجویان، حدود ۳۰ پناهجوی افغان را به کشورشان بازگردانده است.

عفو بین‌الملل این اقدام ترکیه را برخلاف قوانین اروپایی و بین‌المللی می‌داند و می‌گوید این اخراج هیچ روند قانونی را طی نکرده و پناهجویان افغان در کشور خود به‌دلیل نقض حقوق بشر توسط طالبان در معرض خطر هستند.

در میان کسانی که به افغانستان بازگردانده شده‌اند افرادی وجود دارند که از طریق راه دریایی قصد داشتند به یونان بروند اما توسط گارد ساحلی ترکیه بازداشت و زندانی شدند. به‌گفته عفو بین‌الملل، در زندان آن‌ها مجبور شده‌اند با «بازگشت داوطلبانه» به افغانستان موافقت کنند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین تأکید کرد که اخراج این افراد نشان می‌دهد زندگی آن‌ها با بازگرداندن‌شان از یونان به ترکیه، بر اساس توافق اتحادیه اروپا و ترکیه، چگونه در معرض خطر قرار می‌گیرد.

بر اساس توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه پناهجویانی که از روز یکشنبه ۲۰ مارس / اول فروردین از طریق دریا از ترکیه به یونان وارد شوند به ترکیه بازگردانده خواهند شد. اتحادیه اروپا نیز متعهد شده است که به همان تعداد، پناهجویان سوری را که مدت‌هاست در ترکیه به‌سر می‌برند بپذیرد.

در ماه دسامبر سال گذشته نیز عفو بین‌الملل بیانیه مشابهی را منتشر کرد و گفت مقامات ترکیه گروهی از پناهجویان را زندانی کرده و در نهایت آن‌ها را به سوریه و عراق بازگردانده است.

اتحادیه اروپا همچنان این نقض حقوق بشر را نادیده گرفته است.

Share