Share

بر اساس گزارشی که سایت مجله «اشپیگل» آلمان منتشر کرده در اطراف شهر دوسلدورف یک سلفیست بازداشت شده است که گمان می‌رود با حملات تروریستی بروکسل در ارتباط بوده باشد.

Germany-Police

بنا به این گزارش دادستانی آلمان روز جمعه ۲۵ مارس / ۶ فروردین تأیید کرد که فرد بازداشت شده از جمله متهم به آماده‌سازی یک عملیات خرابکارانه جدی است.

این فرد که یک مرد است همچون خالد البکروی، عامل کشتار سالن مترو مالبیک بروکسل، در تابستان ۲۰۱۵ در منطقه مرزی بین ترکیه و سوریه بازداشت شده بود. مقام‌های ترکیه این دو را به دلیل احتمال پیوستن‌شان به صفوف گروه «دولت اسلامی» (داعش) به آمستردام بازگردانده بودند.

«اشپیگل» همچنین گزارش داده است که در منطقه بزرگ گیسن واقع در ایالت هسن آلمان یک مظنون دیگر نیز بازداشت شده است.

چند شبکه تلویزیونی آلمان گفته‌اند که فرد بازداشت‌شده در گیسن یک مراکشی ۲۸ ساله بوده که اجازه اقامت در منطقه شنگن را نداشته است. او در سال ۲۰۱۴ درخواست پناهندگی از آلمان را داده اما پذیرفته نشده بود.

بر اساس مدارک به‌دست آمده این فرد در ۱۸ مارس جاری به دلیل زخمی شدن به بیمارستان مراجعه کرده بود. در این روز بود که پلیس بلژیک پس از یک درگیری صلاح عبدالسلام، مظنون اصلی ترورهای پاریس را در بروکسل دستگیر کرد.

همچنین بر روی موبایل او به تاریخ روز سه‌شنبه، تنها دقایقی پیش از آخرین انفجار در متروی بروکسل پیام کوتاه فرانسوی fin ضبط شده بود که به معنای «پایان» و یا «تمام شد» است.

افزون بر این در پیامک‌های موبایل او نام یکی از عاملان حملات تروریستی بروکسل دیده شده است که او ساعاتی قبل از عملیات دست‌کم با یکی افراد این شبکه به‌طور مستقیم تماس داشته است.

دادستانی فدرال بلژیک هم پیش از این اعلام کرد که شش نفر در منطقه‌های «اسخاربیک» و «جت» بروکسل بازداشت شده‌اند. دو نفر از این افراد از طریق تصاویر ضبط شده دوربین‌های مدار بسته فرودگاه توسط پلیس شناسایی شده بودند.

هنوز از هویت بازداشت‌شدگان خبری منتشر نشده است اما رسانه‌ها از بازداشت هفتم در بلژیک نیز خبر داده‌اند.

در فرانسه نیز شب گذشته (پنج‌شنبه) دو نفر بازداشت شدند.

بیشتر بخوانید: بازداشت چند مظنون تروریست در بروکسل و پاریس

Share