Share

منابع خبری از بازداشت تعدادی از شهروندان کرد همزمان با برگزاری مراسم جشن نوروز در مناطق کردستان ایران خبر می‌دهند. پیش از این فعالان سیاسی و مدنی کرد نسبت به تشدید فضای امنیتی در این مناطق هشدار داده بودند.

nowruz-k

منابع خبری از بازداشت دست‌کم بیست نفر همزمان با برگزاری جشن نوروز در کردستان ایران خبر دادند.

همزمان با تعطیلات نوروز تعدادی از فعالان مدنی و سیاسی و شهروندان در استان‌های کردنشین ایران بازداشت شدند.

آژانس خبری «کردپا» پنجشنبه پنجم فروردین از بازداشت حداقل ۲۰ تن از شهروندان مناطق کردنشین ایران در آخرین روز سال گذشته خبر داد. بر اساس این گزارش این بازداشت‌ها در شهرهای سنندج و بوکان صورت گرفت.

در همین رابطه تارنگار حقوق بشر ایران هم روز سوم فروردین گزارش داد که نیروهای امنیتی سنندج، پس از اتمام یک مراسم نوروزی که با حضور خانواده‌های گروهی از جان‌باختگان کُرد صورت گرفته بود، تعدادی از شرکت‌کنندگان این مراسم و فعالان مدنی کُرد را بازداشت کردند. مسئولان قضایی اتهام افراد بازداشت شده را پوشیدن لباس و رقص کردی در مراسم جشن نوروز اعلام کردند.

این وب‌سایت خبری،  سارا میلانی، لادن سهرابی و شهلا وکیلی خواهر فرهاد وکیلی فعال سیاسی اعدام شده در اردیبهشت ۱۳۸۹، را سه نفر از بازداشت شدگان معرفی کرد و خبر داد که به‌رغم تأمین وثیقه برای شهلا وکیلی مسئولان قضایی مانع آزادی او شدند. بر پایه این گزارش سه عضو دیگر خانواده وکیلی که دوم فروردین به منظور پیگیری وضعیت خواهر خود به دادگاه سنندج مراجعه کرده بودند، بازداشت شدند.

همچنین شبکه حقوق بشر کردستان هم در این رابطه گزارش داد که ماموران امنیتی با حضور در مراسم عروسی برادرزاده فرهاد وکیلی، جهانگیر، جهانبخش و مختار وکیلی را همراه خود بردند. شبکه حقوق بشر کردستان همچنین از برخورد خشن ماموران امنیتی با شرکت کنندگان در مراسم جشن نوروز خبر داد.

علاوه بر این آژانس خبری «کردپا» از بازداشت حداقل ۱۵ نفر از شهروندان بوکان همزمان با برگزاری مراسم جشن نوروز خبر داد. براساس این گزارش کامیل فقه احمدی، ریبوار پژگول، فخرالدین احمدی و سلیمان کریمی از جمله افراد بازداشت شده هستند. این وب‌سایت که به حزب دموکرات کردستان ایران نزدیک است، اعلام کرد که از سرنوشت سایر بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست.

آژانس خبری «کردپا» همچنین از بازداشت سعید نادری  در شهر ایوان استان ایلام از سوی نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه خبر داد و اعلام کرد که او به مکان نامعلومی منتقل شده است. تارنمای حقوق بشر ایران روز گذشته پنجم فروردین از آزادی موقت این فعال دانشجویی محروم از تحصیل خبر داد. فعالان سیاسی و مدنی کردستان پیش از این نسبت به تشدید فضای امنیتی در مناطق کردنشین ایران همزمان با جشن نوروز هشدار داده بودند.

۷۳۵ بازداشت در یک سال

براساس گزارشی که آژانس خبری «کردپا» منتشر کرد، در یک سال گذشته به طور متوسط روزانه دو نفر در مناطق کردنشین ایران بازداشت شدند.

بر پایه این گزارش در سال گذشته ۷۳۵ مورد بازداشت فعالان سیاسی و فرهنگی در کردستان ایران رخ داده که ۶۳ مورد آن به صدور حکم زندان و یا موارد دیگر منتهی شده است. علاوه براین ۳۲ شهروند کرد نیز در تجمع‌های اعتراضی هدف شلیک گلوله یا خشونت قرار گرفته و کشته شدند.

این گزارش همچنین از کشته و زخمی شدن ۵۸ کولبر در سال ۹۴ خبر داد. بر اساس این گزارش ۲۹ کولبر کشته و ۲۹ تن دیگر زخمی شدند. علاوه بر این ۱۷ دانشجوی کرد نیز با محرومیت از تحصیل مواجه شدند.

سخنگوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در آخرین نشست خبری خود در سال گذشته از دستگیری ۱۱۰ فعال سیاسی و مدنی کرد در یک سال گذشته از سوی نیروهای مرزبانی خبر داده بود.

———————————————————————————————————

• دستگیری ۲۸۵ نفر در کردستان و بلوچستان

Share