Share

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای نسبت به احتمال اعدام قریب‌الوقوع هیمن اورامی نژاد، زندانی زندان سنندج هشدار داد. این زندانی به اتهام ارتکاب قتل عمد در نوجوانی به اعدام محکوم شده است. حکم اعدام او در دیوان عالی کشور تایید شده و به او اطلاع داده‌اند که بعد از ۱۳ فروردین حکمش اجرا خواهد شد.

edam

عفو‌ بین‌الملل خواستار توقف اجرای این حکم و تجدید نظر در آن است.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آبان ماه سال گذشته هیمن اورامی نژاد را یکی از چهار زندانی‌ای معرفی کرد که در سنین نوجوانی و زیر ۱۸ سال بازداشت و به اعدام محکوم شده‌اند و در زندان سنندج به‌سر می‌برند: چهار نوجوان در زندان سنندج در انتظار اعدام هستند

او در سن ۱۷ سالگی بازداشت شد و حالا در ۲۱ سالگی، در خطر اعدام قریب‌الوقوع است.

در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است: «هیمن اورامی نژاد، ماه آگوست سال ۲۰۱۲ و در سن ۱۷ سالگی، در یک دعوا و با زذن چاقو منجر به فوت پسر دیگری شد و دادگاه او را به اعدام محکوم کرد.»

این سازمان با «ناعادلانه خواندن دادگاه اورامی نژاد که بدون حضور وکیل برگزار شده است و اشاره به این‌که اعتراف به قتل در حین بازجویی در پلیس آگاهی و احتمالا زیر شکنجه بوده است، خواستار توقف فوری این حکم شده است.

در ایران سن مجازات کیفری کودکان برای پسران ۱۵ سال و برای دختران ۹ سال تعیین شده است.

در کنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله کنوانسیون حقوق کودک اعدام افراد کمتر از ۱۸ سال ممنوع است. پس از اصلاحاتی در قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲، قانونگذار صدور حکم اعدام برای کسانی که در کودکی مرتکب قتل شده‌اند را منوط به رشد عقلی آن‌ها کرده است.

سال گذشته اما فاطمه سالبهی که به اتهام قتل همسر خود در سن ۱۷ سالگی بازداشت شده بود، در سن ۲۳ سالگی در شیراز به دار آویخته شد و صمد ذهبی که هنگام یک نزاع با شلیک گلوله یک نفر را کشته بود و به‌ هنگام ارتکاب جرم ۱۷سال سن داشت نیز اعدام شدند.

بیشتر بخوانید: عفو بین‌الملل و اتحادیه اروپا اعدام دو نوجوان در ایران را محکوم کردند

ایران، عربستان، پاکستان و سودان، کشورهایی هستند که همچنان به اعدام کودکان ادامه می‌دهند. ایران پس از چین، دومین تعداد اعدام در جهان را دارد.

Share