Share

رسانه‌های دولتی سوریه و گروه‌های ناظر بر جنگ در این کشور می‌گویند سرتاسر شهر تاریخی پالمیرا به صحنه نبرد شدیدی میان ارتش سوریه و نیروهای گروه «دولت اسلامی» (داعش) بدل شده است.

Syrian troops monitor the surrounding area from their location on the outskirts of the ancient city of Palmyra on March 24, 2016. Backed by Russian warplanes and allied militia on the ground, the Syrian army advanced into Palmyra after launching a desert offensive early this month, said the Syrian Observatory for Human Rights. / AFP / STRINGER

جمعیت پالمیرا تا زمان تصرف داعش ۵۰ هزار نفر برآورد شده است اما بیش از ۳۰ هزار نفر پس از ورود داعش گریختند

در جریان اوج این درگیری‌ها در روز شنبه ۲۶مارس/هفتم فروردین، بخش‌های مهمی از این شهر تاریخی به تصرف ارتش و نیروهای دولتی سوریه درآمد.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، نیروهای ارتش این کشور موفق شدند «قلعه و ارگ» تاریخی پالمیرا از نیروهای داعش باز پس گیرند و در حال پیشروی در این شهر تاریخی هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارگ تاریخی شهر پالمیرا با تمام ارزش‌های استراتژیک و نمادین‌اش در حال حاضر در کنترل نیروهای دولتی سوریه است.

علاوه بر این به گفته برخی منابع نزدیک به دولت سوریه، نیروهای ارتش سوریه کنترل جاده استراتژیک پالمیرا به دیرالزور را در دست گرفتند.

سربازان ارتش سوریه در پیشروی‌های خود از پشتیبانی حملات هوایی روسیه برخوردار هستند.

با این حال به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، نیروهای داعش طی دو روز گذشته ضدحمله‌ها و بمب‌گذاری‌های فراوانی برای جلوگیری از پیشروی نیروهای دولتی انجام داده است.

تا کنون از تعداد تلفات این نبرد سهمگین خبر موثقی گزارش نشده است. خبرگزاری ‌های روسیه به نقل از نظامیان این کشور در پایگاه هوایی روسیه در استان لاذقیه سوریه اعلام کرد یکی از افسران یگان نیروهای ویژه روسیه در عملیات نظامی شهر پالمیرا کشته شده است.

شهر پالمیرا در ماه مه سال ۲۰۱۵ به تصرف داعش درآمد. جمعیت این شهر تا زمان تصرف داعش ۵۰ هزار نفر برآورد شده است. اما بیش از ۳۰ هزار نفر پس از ورود داعش از این شهر گریختند.

پالمیرا به میراث جهانی یونسکو تعلق دارد. پس از تصرف شهر این گروه معبد «بل» در پالمیرا با دو هزار سال قدمت را طی انفجاری منهدم کرد. داعش همچنین برج‌های سه‌گانه، معبد بعل شمین، چند مقبره منحصر به فرد، تاق پیروزی و بخشی از خیابان معروف ستون‌ها را در این شهر نابود کرد.

بیشتر بخوانید: «ارتش سوریه وارد پالمیرا شد»

Share