Share

بخش‌هایی از نیزارهای تالاب انزلی در شمال ایران، شنبه هفتم فروردین دچار آتش‌سوزی شد. همزمان اداره محیط زیست انزلی از عدم برخورد با آسیب‌زنندگان به این تالاب انتقاد کرده است.

talab anzali

عکس از آرشیو – آتش سوزی در نیزارهای تالاب انزلی

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، اکبر میغی، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست انزلی گفت که عصر شنبه هفتم فروردین، محدوده شمال غرب تالاب بندرانزلی و حوزه روستای سنگاچین دچار آتش‌سوزی شد که علت آن در دست بررسی است.

به گفته او، با توجه به آتش سوزی‌های متعدد در نیمه دوم سال ۱۳۹۴ در تالاب انزلی، احتمال دخالت عوامل انسانی در جهت مقاصد سودجویانه و تصرف زمین وجود دارد.

تالاب انزلی یکی از مهم‌ترین تالاب‌های ایران و یکی از مهم‌ترین اکوسیستم‌های آبی به‌شمار می‌رود.
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست انزلی از «عملکرد ضعیف» مسئولان اجرایی و دهیاران در خصوص عدم معرفی «افراد خاطی» به مراجع قضایی انتقاد کرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست انزلی خواهان برخورد جدی مسئولان با آسیب زنندگان به طبیعت شد.

تالاب انزلی با حدود ۱۸ هزار هکتار مساحت و ۳۸۰ هزار هکتار حوزه آبخیز، ۲۴ متر پائین تر از سطح آب‌های آزاد در جنوب غربی سواحل دریای خزر در استان گیلان واقع شده است.

تالاب انزلی محل تخم ریزی گونه‌هایی از آبزیان خزر و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و ذخیره‌گاه طبیعی بسیاری از گیاهان از جمله لاله تالابی و نیلوفر آبی است.

ورود انواع فاضلاب‌ها، رسوبات ورودی از رودخانه‌ها ، فقدان آبخیزداری مناسب، برداشت بی‌رویه جنگل در بالادست و تصرفات اراضی تالابی و برداشت بی‌رویه آب، حیات تالاب انزلی را به خطر انداخته است.

احیای حوزه آبخیز تالاب با احداث تله‌های رسوبگیر ، ایجاد تالاب مصنوعی برای پایش طبیعی رسوبات و فلزات سنگین ، برداشت رسوبات، نی‌زدایی و احیای آبراهه‌های دارای شرایط اضطراری از جمله برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت تالاب انزلی اعلام شده است.

 

Share