ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

● دیدگاه

مرقد آیت الله خامنه‌ای

اکبر گنجی −برای دیکتاتورها قبرهای اشرافی می‌سازند. اما نیک نامی محصول دفاع از حقوق مردم و ایستادن در برابر ستمگری است.

هیچ انسانی، هر اندازه هم که قدرتمند و ثروتمند باشد، گریز و گزیری از مرگ ندارد. همه می‌میرند. آیت الله خامنه‌ای هم خواهد مرد. سن بالا و بیماری، احتمال نزدیکی مرگ وی را افزایش داده است. اما اگر ده سال دیگر هم عمر کند، باز هم خواهد مرد.

او کوشیده است که خود را ادامه دهنده راه آیت الله خمینی نشان دهد. رهبری همانند رهبری خمینی.

مریدان ذوب شده اش حتی وی را از جهاتی برتر از آیت الله خمینی به شمار می‌آورند. اما خودش بر انقلابی بودن، استکبارستیزی، عدالت طلبی، دفاع از نابودی اسرائیل- البته از طریق برگزاری رفراندوم-، دفاع از مستضعفین، ساده زیستی، و...تأکید دارد.

آیت الله خمینی ساده زیست بود، آیت الله خامنه‌ای هم ساده زیست است. اما بسیاری از رهبران جمهوری اسلامی ساده زیست نبوده و مانند طبقه محروم زندگی نمی‌کنند.

آیت الله خمینی رهبر انقلاب ۵۷ بود، آیت الله خامنه‌ای هم به نادرستی خود را "رهبر انقلاب" قلمداد می‌کند (رجوع شود به مقاله "خامنه‌ای و انقلابی کردن حوزه‌ها، مجلس خبرگان و خود").

نقض حکم آیت الله خمینی توسط خامنه‌ای و هاشمی

برگزاری نماز جمعه تهران در دانشگاه تهران، همیشه مشکلاتی به همراه داشته است. خامنه‌ای و هاشمی رفسنجانی- به عنوان ائمه جمعه اصلی دوران خمینی در تهران- در آبان ۱۳۶۷ برای ساختن مصلایی بزرگ، که با مشکلات قانونی روبرو بود، طی نامه‌ای به آیت الله خمینی خواستار حکم حکومتی برای حل این مشکل شدند. متن کامل نامه این دو به قرار زیر بود :

"بسمه تعالی. محضر مبارک رهبر عظیم‏الشأن انقلاب اسلامی حضرت آیت‏اللّه‏ العظمی امام خمینی ـ مدظله‏العالی ـ السلام علیکم و رحمة‏اللّه‏. به دنبال احساس نیاز به ایجاد مصلای تهران و در پی جست و جو و بررسی چند ساله، محلی مناسب در قسمت شمال مرکزی تهران (عباس آباد) که در مالکیت شهرداری است شناسایی شد و طرح مناسب و جامعی پس از مشورت فراوان و به مسابقه گذاشتن میان مهندسان داخلی و خارجی، تهیه شد. از آنجا که مشکلات حقوقی و ثبتی و تشریفات انتقال قانونی به این زودی‌ها قابل حل نیست و مشکلات اقامۀ نماز جمعۀ تهران در دانشگاه روز افزون است و به نظر می‏رسد که این کار باید به همت و ارادۀ حضرتعالی به سرانجام برسد، لذا استدعا دارد اجازه فرمایید به مقدار یک میلیون متر مربع از اراضی مزبور در حد فاصل خیابان شهید بهشتی به سمت شمال، که قسمت اعظم آن نیز با موافقت شهرداری محصور گردید و در اختیار مصلا است به ساختمان مصلا و تا حد لازم در محور قبله از شمال آن برای سایر مرافق اختصاص یابد و تصدی امور آن با امام جمعۀ تهران باشد. همچنین طرحهایی که بعداً در حریم مصلای تهران پیش‏بینی می‏شود با موافقت امام جمعه انجام گیرد. سیدعلی خامنه‏ای ـ اکبر هاشمی".

آیت الله خمینی در پاسخ این دو نوشت :

"بسمه تعالی. باحفظ جهات شرعی در مورد زمین مذکور با پیشنهاد حجتی الاسلام، آقایان: خامنه‏ای و هاشمی، موافقت می‏شود. ان‏شاءاللّه‏ در کنار ساختن مصلای تهران، در ساختن بینش کفر ستیزی مسلمانان موفق باشید. ضمناً سادگی مصلا باید یادآور سادگی محل عبادت مسلمانان صدر اسلام باشد. و شدیداً از زرق و برق ساختمانهای مساجد اسلام امریکایی جلوگیری شود. خداوند تمامی دست‏اندرکاران برپاکنندۀ مساجداللّه‏ را تأیید فرماید. ۲۳/۸/۶۷. روح اللّه‏ الموسوی الخمینی".

مسجد مسلمانان صدر اسلام که الگوی آیت الله خمینی برای مصلای تهران بود، چنین بود: "مسجد پیامبر دارای دیوارها و پایه‌هایی از خشت خام بود و سقفش با شاخه‌های درخت پوشیده و ستون‌هایش تنه‌های خرما بود".

اما مصلایی که برای تهران می‌سازند، گنبدش از نظر ابعاد بزرگترین گنبد دنیا خواهد بود و مناره‌های آن با بیش از ۱۳۰ متر ارتفاع بلندترین مناره‌های جهان.

علیزاده معاون وزیر مسکن در اردیبهشت ۱۳۹۰ گفت که قسمت اصلی تا این تاریخ تنها ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در صورت اختصاص اعتبارات لازم این بخش از پروژه تا سال ۱۳۹۲ تمام می‌شود. او درباره هزینه‌های این طرح، "رقم ۳۲۵ میلیارد تومان اعتبار را برای تکمیل فاز اول پروژه در سال ۱۳۸۹ اعلام کرده است".

با احتساب نرخ تورم، هزینه‌های جانبی طولانی شدن پروژه و استهلاک؛ احتمالاً چند هزار میلیارد تومان تاکنون برای این "مسجد اسلام آمریکایی"- به تعبیر آیت الله خمینی- هزینه شده است.

در "مدیر و مدبر" بودن آیت الله خامنه‌ای همین بس که به عنوان ولی فقیه و امام جمعه تهران نتوانسته در طی سه دهه مصلای تهران را بسازد.

نقض منش آیت الله خمینی با ساختن آرامگاه سلطنتی

آیت الله خمینی در منزل ساده‌ای در جماران ساکن بود و در محلی ساده در همان مکان سخنرانی می‌کرد. با درگذشت او در خرداد ۱۳۶۸، ساختن مرقد او آغاز شد و ۲۵ سال است که ادامه دارد. به چند مورد از سخنان آیت الله خمینی در دفاع از فقرا و کوبیدن کاخ نشینان بنگرید:

"شما این انقلاب را به ثمر رساندید و گروههایى که در سرتاسر این کشور این انقلاب را به ثمر رساندند، همان زن و مرد محروم [بودند] و همانهایى که مستضعف هستند و کاخ‏نشین‌ها آنها را استضعاف مى‌‏کنند و اینها ثابت کردند که کاخ‌‏نشین‌ها هستند که ضعیفند و پوسیده‌‏اند و براى این ملت هیچ کارى نکرده‏‌اند و نخواهند کرد" (صحیفه امام، ج‏۱۴، ص ۲۶۱).

"تنها آنهایى تا آخر خط با ما هستند که درد فقر و محرومیت و استضعاف را چشیده باشند. فقرا و متدینین بى‏بضاعت گردانندگان و برپا دارندگان واقعى انقلابها هستند. ما باید تمام تلاشمان را بنماییم تا به هر صورتى که ممکن است خط اصولى دفاع از مستضعفین را حفظ کنیم...ما براى احقاق حقوق فقرا در جوامع بشرى تا آخرین قطره خون دفاع خواهیم کرد" (صحیفه امام، ج‏۲۱، ص ۸۶ و ۸۷).

"بار سنگین انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی بر دوش قشر مستضعف است و همین گروه هستند که در جبهه و پشت جبهه فداکاری می‌کنند و نه طبقات بالا: "شما باید توجهتان به این توده‏‌هاى مستضعفى که با زحمت خودشان و رنج خودشان الآن در جبهه‌‏ها مشغول فداکارى هستند که خداوند تأییدشان کند و در پشت جبهه هم مشغول فداکارى هستند و مستضعف‏اند، آن بالاها اینها را ضعیف مى‌‏شمارند و مى‏‌شمردند… برای اینها کار کنید" (صحیفه امام، ج ‏۱۵، ص ۷۵).

"با توجه به اینکه بار سنگین انقلاب بر دوش قشر مستضعف است… وظیفه داریم فعالیت و توجه را به نواحى محروم، خصوصاً جنوب شهر، که در رژیم گذشته توجهى به آنها نشده، معطوف کنیم" (صحیفه امام، ج‏۱۵، ص ۲۷۳).

"خدا نیاورد آن روزى را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشترى برخوردار شوند. معاذ اللَّه که این با سیره و روش انبیا و امیر المؤمنین و ائمه معصومین- علیهم السلام- سازگار نیست" (صحیفه امام، ج‏۲۰، ص ۳۴۱).

آیت الله خمینی که می‌گفت " یک موی کوخ نشینان " را به " همه کاخ نشینان " ترجیح می‌دهد، اینک در کاخ سلطنتی پر هزینه‌ای آرمیده است. در شروع این طرح گفتند:

"مرقد و مصلای امام خمینی در بهشت زهرا بنایی شامل ۶۰۰ هزار متر مربع بنای سر پوشیده، مساحت مسقفی به طول یک کیلومتر و عرض بیش از نیم کیلومتر است که نظیر آن در هیچ یک از دیگر بناهای مذهبی جهان چه اسلامی چه مسیحی چه یهودی و چه مذاهب غیر توحیدی نمی‌توان یافت" (روزنامه اطلاعات، سال ۱۳۷۱ ).

مرقد دارای چهار گلدسته طلاکاری شده به بلندی ۹۱ متر، پنج گنبد (گنبد اصلی فلزی و طلاکاری شده، ۴ گنبد دیگر کاشی کاری شده)، ۵ ورودی اصلی در صحن‌های شرقی و غربی، موزه‌ای به مساحت ۱۵ هزار متر مربع، و...است.

در دوران شهرداری محمود احمدی نژاد- با تصویب شورای شهر دوم- مجموعه "شهر آفتاب" به مرکزیت مقبره امام، با بودجه ۸۰۰ میلیارد تومان آغاز شد. مهدی چمران- رئیس شورای شهر تهران- در ۲۰ دی ۱۳۹۴ طی مصاحبه‌ای گفت : "شهرداری تهران هزار میلیارد تومان تا امروز برای شهر آفتاب هزینه کرده و ما امیدواریم در سال آینده شاهد افتتاح فاز اول این مجموعه باشیم".

غلامرضا انبارلويی در ۱۷اردیبهشت ۹۴ در مقاله "نقش دولت‌ها در پديده زمين‌خواری، كوه‌خواری و زمين‌داری" مصوبه "دقیقه ۹۰" دولت خاتمی در تاریخ ۲۶/۴/۱۳۸۴- با امضای عارف- را منتشر کرد که براساس آن، استفاده از "۶۲۸ هكتار از پلاك ثبتی ۱۱/۱۸۷ واقع در بخش ثبتی كهريزك شهرستان تهران" به مرقد آیت الله خمینی واگذار شد. نویسنده می‌پرسد: "متولی مرقد امام (ره) اين ۶۲۸ هكتار زمين را برای چه می‌‌خواهند؟ ". نویسنده اشکالات درستی بر این مصوبه وارد آورده است.

افتتاح کاخی که به نام آرامگاه آیت الله خمینی ساخته اند، در یکی دو سال گذشته جنجال زیادی بر پا کرد، اما آن نقدها هیچ گوش شنوایی نیافت و مسئولان امر، به ریاست سید حسن خمینی، به کار خود ادامه می‌دهند. برخی از اصلاح طلبان هم به صراحت از این اقدام دفاع کردند.

هیچ کس تاکنون گزارشی درباره هزاران میلیارد تومانی که صرف ساخت مرقد آیت الله خمینی شده، نداده است.

آرامگاه آیت الله خامنه ای

با مرگ آیت الله خامنه ای، مریدانش قطعاً می‌کوشند تا مرقدی در قد و قامت مرقد آیت الله خمینی برای او بسازند. شاید هم در این رقابت، آرامگاه بزرگتری به او اختصاص دهند.

آیت الله خامنه‌ای نیز به شیوه سلف خود از ساده زیستی، عدالت، محرومین، مبارزه با فقر، مبارزه با اشرافی گری، و...سخن گفته و می‌گوید.

اگر آیت الله خامنه‌ای واقعاً به این شعارها باور دارد، باید با حکم حکومتی همین حالا مانع این اقدام شود. او باید در وصیت نامه خود به صراحت بگوید که قبری مانند قبر دیگران داشته باشد تا هزاران میلیارد تومان را برای آرامگاه او هزینه نکنند.

به جایگاه ویژه آیت الله منتظری در نزد مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی بنگرید؟ جایگاه آیت الله منتظری- که آیت الله خمینی فاقد آن است- محصول آرامگاه اشرافی نیست، که ندارد. او به دلیل دفاع از حقوق مخالفان و ایستادن در برابر سرکوب گری‌های آیت الله خمینی و خامنه‌ای دارای چنین جایگاهی شد.

برای دیکتاتورها قبرهای اشرافی می‌سازند. اما نیک نامی محصول دفاع واقعی از حقوق مردم و ایستادن در برابر ستمگری است.

آیت الله خامنه ای- برخلاف شعارهای ضد فسادش- ساختاری به وجود آورده که به شدت فساد آفرین است. شاید او واقعاً مخالف فساد باشد، اما با ساختار رانتی فعلی نمی‌توان فساد را کاهش داد. بر همین منوال، شاید آیت الله خامنه‌ای نخواهد که هزاران میلیارد تومان از پول مردم محروم را صرف قبر او کنند، اگر چنین است، باید اینک تکلیف آن را روشن سازد تا مریدانش چنین نکنند.

مریدان آیت الله خامنه ای در روزنامه رسالت، با استناد به سخنان ولی فقیه، آیت الله خمینی را به "زمین خواری" برای مرقدش متهم و محکوم کردند. شاید ساده زیستی در زندگی، به زمین خواری و آرمیدن در کاخ های مجلل پس از مرگ منتهی شود. آیت الله خامنه ای چه خواهد کرد؟ آیا او هم با زمین خواری و ویژه خواری در کاخی بزرگتر از کاخ آیت الله خمینی قرار خواهد گرفت؟

تحمل ما کم است. با "تفاوت" و "دیگری" ناروادار هستیم . با پیروزی انقلاب اسلامی، آیت الله خلخالی قبر رضا شاه را خراب کرد و آن را به آیت الله ری شهری تحویل دادند که حوزه علمیه در آن بسازد. هنوز سطح تحمل ما چندان افزایش نیافته است. مخالفان جمهوری اسلامی اگر روزی به قدرت دست یابند، به جای آتش زدن انبان های نفرت، کینه، خشم و انتقام، شاید مانند آیت الله خلخالی عمل کرده و پیش از هر چیز به سراغ مرقد آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای بروند.

هنوز برای آیت الله خامنه ای فرصت وجود دارد که به درمان زخم های عمیق نفرت، کینه، خشم و انتقام که آفریده بپردازد.

از همین نویسنده درباره خامنه‌ای

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • بابك

  مهم محل قبرش نيست. مهم كاربري قبرش فرداي سرنگوني جمهوري اسلامي، توسط مردم ايران است. اميدوارم خاك اون منطقه شني و نفوذپذير باشد وگرنه مشكلات جدي بهداشتي به وجود خواهد امد!

 • Jando

  الان شما دارید میگید خمینی خوب بود خامنه ای بده ؟

 • سوباسا

  میدونید چرا برای رهبران رزیم سلطنتی ولایت فقیه چرا مرقد بزرگ با شکوه و گرانبها برا خودشون می سازن اونا تشنه عظمت و بزرگی هستن تا وقتی زنده هستن عظمت و بزرگی رو به دست نمیارن سعی میکنن با ساخت مرقد بزرگ و گرانبها نزد مردم عظمت و بزرگی جعلی برا خودشون بسازن. به قول هارلد آنتون شوماخر دروازه بان سابق آلمان یه کوتله حتی نوک قله اورستم بره بازم یه کوتلست. عظمت رضا شاه و محمد رضا شاه پهلوی کبیر کجا عظمت خمینی و خامنه ای کجا.

 • پدرام

  به امید مردم با شعور و با فرهنگ که به دنبال پیشرو و رهبر برای خودشون نباشن! ملتی که این همه علی علی میگن یکیار هم نتوستن حرفای ایشونو عمل کنن علی میگه ( با دیگران مشورت کن ولی اختیارتو دست کسی نده ) علی میگه (کسی که دنبال حقش نباشه از من نیست ) علی شعار برا ملت من مثل همه اعمال و رفتارشون ! ملت من مل ماهواره و تلوزیون و رسانه یه طرف عقل و آگاهی و دید شما هم یه طرف. متاسفم برای ملتم که همه چیز زود یاد گرفتن اما فرهنگ و مردم دوسی رو هیچ وقت یاد نگرفتن و فقط دنبال سود و جایگاه و درجه داری بودن اگر این طوربخاید زندگی کنید همین خواهید موند بدبخت و زیردست و دیوس! بدتون نیاد حرفای دلم بود که با دیدن خیلی از کارمنا و کارخونه دارا و کاربلدا و کاسبا این رفتار ازشون دیدم.

 • عباس

  عبارت: "انقلاب هم کردنی است و نه شدنی که....." غلط  و صحیح آن: "انقلاب هم  شدنی است و نه کردنی که .... " میباشد. لطفأ ببخشید از برای اشتباه.

 • عباس

  افشین: ملتی که ۲۵ قرن است در سلطه فرعون و فرعون پرستان بوده بدون شک انتخابش هم انتحاری بوده و فرعون دیگری را بجای خامنه ای برخواهد گزید. فرق شاه و خمینی و خامنه ای هم این است که شاه  کوروش را بخوابی آسوده دعوت میکرد و آن دو مردم برده صفت را. اولی در زیر چتر سلطنتی زنجیربپای خلق میبست و آندو زیر پرچم فقاهتی. انقلاب هم کردنی است و نه شدنی که هرگز نشده و نخواهد شد تا مردم به هوش آیند که آنهم رویایی بیش نیست.

 • پهلوان

  خشت اول کج گذاشته شده است.جناب گنجی این همه مطلب نوشتید خیلی ساده تر میکفتید تا وقتی خر هست خر سوار هم هست.کسانی که یک عمر علف جویدند نیاز به این بارگاه ومناره و غیره دارند.

 • احمد

  از شروع نهضت مشروطه و شروع مبارزات و طلب آزادی و بهبود اوضاع و آرزوهایی که مردم در سر می پروراندند و تا به سر انجام رسیدن مبارزات انقلابی که توسط امام خمینی دزدیده شد و به آخوند ها اهدا شد .انقلابی که خود امام تمایل داشت که از آن مستضعفین و عموم مردم باشد اکنون بین چند گروه و جناح تقسیم شده است . براستی پس از این همه تلاش و مبازرات مردمی و این همه کشتار و ترور و تشکیل یک حکومت به قول خودشان مردم سالاری دینی و تشکیل مجلس و قانون اساسی و حق رای برای همه مردم با انتخابات تشریفاتی به این نتیجه رسیدیم که مملکت به جای این همه مفت خور به یک شاه دلسوز نیاز دارد و یا یک دکتر مصدق که خرد گرا و عملگرا باشد . شاید راه نجات این انقلاب نه بر اندازی آن بلکه با مرگ خامنه ای و اصلاحات درون این نام باشد .

 • افشین

  در این مورد با شما هیچ مخالفتی ندارم . ولی کاش میشد این رهبر عظیم الشان کار انتخاب رهبر بعدی را به خود مردم وامیگذاشت و در ازای آن هرمی از مردم طلب میگرد دوبرابر هرم خئوپس ، برازنده‌ی میزان فرعونی اش ....و البته مردم دردبرابر آنچه بدست می آورند ، سخاوتمندانه بارگاهی فرعونی و بس طویل و مرتفع به او می بخشیدند ... ای کاش میل به ادامه‌ی فرعونی پس از نزول در گور این رهبر را رها کند ، تا حداقل مردم از شر جانشینی که او برای ادامه‌ی خود میخواهد به مردم تحمیل کند در امان باشند ،و در ازایش به یک مقبره و مضجع رکورد شکن بسنده میکرد ...ای کاش و ای دریغ ،،،

 • Dorreh

  بزرگترین دلیل برای گزینش خامنه ای بجای خمینی نزدیکی نام آن دو بود: خ م ی ن ی / خ ا م ن ه ا ی ... دلایل دیگر همچون وابستگی ایشان به جریانهای پنهان و نیمه پنهان سیاست جهانی جندان مهم نبود و نیست چون همۀ مهره های کوچک و بزرگ در این نظام به هر روی و خواسته و ناخواسته به همان جریانها وابسته هستند و گر نه بر سر کار نخواهند ماند!

 • شاهد

  ا: دوستی در بالا بدرستی گفته است که لازم نیست از خمینی شروع کنید .مرقد و بارگاه امامان شیعه خود گواهی بر تدام تاریخی است که شیعه گری امام زمانی در فن مرقد سازی داشته است .اما گنجی همواره می کوشد بحث را از جایی شروع کند که دشمن او انجاست و اکنون نیز برای طعن بر خامنه ای این مفاله را نوشته است . اما نظر دوست دیگر درست است که برحلاف تصور گنجی خامنه ای مدفن خود را به شکلی ساده در کنار مرقد یکی از امام زاده ها قرار خواهد داد همچنانکه سال گذشته به سید حسن خمینی عتاب کرد که در مورد قبر خمینی اشرافیگری کرده است . 2:گنجی همواره با نوستالوژی به دوران امام خمینی می نگرد شاید به این دلیل که ان دوران هم اندیشگان گنجی در قدرت بوده اند و خامنه ای یه زعم گنجی با ایجاد "سلطانیزم" انان را از قدرت رانده است . دشمن برای ایشان سلطان خامنه ای است و نه حکومت شبه توتالیتر اسلامی ایران . اما اگر بنا بر هر معیاری بسنجیم دوران خمینی بس نابود کننده تر و خونبار تر از دوران خامنه ای بوده است . جواب خامنه ای نیز پس از تظاهرات سال 88 خطاب به انان که از دوران باشکوه امام می گفتند نقل به معنی این بود " دوران امام با این شورش بر ضد حکومت اسلامی همه شما اعدام شده بودید " 3: گنجی بدرستی از کینه ورزی که حوزه سیاست در ایران را الوده کرده می گوید و نمونه ان راخراب کردن قبر رضا شاه بدستور خلخالی می داند اما کینه ورزی جز با پاکسازی تاریخ به پایان نمی رسد . همان که ماندلا گفت "بیاد اور - ببخش - اما فراموش نکن " بنابراین به شیوه ان فرد پس از افشاگری خروشچف در کنگره بیستم حزب کمونیست شوروری در باره جنایت استالین باید از ایشان پرسید " انزمان خلخالی قبر رضا شاه را خراب کرد شما کجا بودی و حس و نظرت چه بود "؟

 • حمید

  آقای عزت همین الان هم کارکرد توالت عمومی و استراحت گاه دارد. مسافران سر راه میروند و دستی به آب میرسانند چرتی میزنند واسلام. نکته دیگر قابل توجه اونایی که غصه خوردن سید حسن تایید نشد. اینها سر و ته یه کرباسن . با پول همین قبر منحوس میشه جلو کلی تن فروشی ها رو گرفت.

 • عباس

  بهترین محل برای بنانهادن مرقد خامنه ای همانا در محل سابق زندان کهریزک است. و چرا آقای گنجی که خود ظاهرأ مدت ۵ سال تمام در زندان معظم اوین در اسارت بوده نگران مرقد زندانبان خود است؟ راستی چرا؟

 • محمد حسین صالحی

  ایران باید تا ابد توسط احزاب زیر اداره و قانونگذاری گردد. 1=حزب کارگر. 2=حزب سوسیال دموکرات. 3=حزب سبزها. 4=حزب لیبرال. 5=حزب مردم. دو حزب #دموکرات مسیحی و اسلامی (سنی +شیعه) چانچه مردم بخواهند میتوانند با 5 احزاب بالا همکاری کنند

 • احمد

  با درود . بنده با عنایت به آن بخشی که آقای گنجی فرموده اند که شاید خود آقای خامنه ای مخالف فساد می باشد باید خدمت اقای گنجی عرض کنم که اگر خود آقای خامنه ای واقعا مخالف فساد می باشد و فردی صالح و متدین می باشد چرا کوشش نمی کند که از وضعیت فساد فاصله بگیرد و راه خود را از این سیستم مفسد جدا کند ؟ جا دارد اضافه کنم که به عقیده من ایشان فردی مغرور و مستبد می باشد که از اینکه عده ای طرفدار دارد و از اینکه طرفدارانش شعار و زنده با د سر می دهند بسیار لذت می برد چون واقعا اگه کسی مخالف فساد و دروغگویی و دیکتاتوری باشد راه خود را از بقیه جدا می کند مانند آقای منتظری که سال 67 این کار را کردند .

 • حمید

  چه مرقد خامنه ای هم قد خودش باشد و چه قدر کُره زمین کوچکترین فرقی ندارد در روزی که از آن برانگیخته شده  و همچون فرد فرد انسانها در پیشگاه خالق عالمیان حاضر آید.  و آنروز روز وای وای گفتن ایشان است به همراه دفتر اعمال  ایشان گویای سیر تا پیاز حقایق و اسرار پنهانی قلیبیشان. که دیگر نه درجه  پوشالی آیت اللهی اعتباری خواهد داشت و نه مقام معظمی و نه عجزه و زاری که دادگاه قضاوت خالق  حق «کش» داده نشود!!! "میگويند اى واى بر ما چه كسى ما را از مرقدمان برانگيخت؟ اين است همان وعده خداى رحمان و پيامبران که راست میگفتند.  [باز هم] يك فرياد است و بس و بناگاه همه در پيشگاه ما حاضر آيند." (آیه های ۵۲ و ۵۳ از سوره ۳۶ در قرآن کریم)

 • مریم نیک

  جناب آقای گنجی به نظرم برخلاف مقاله شما قبر خامنه ای ساده و احتمالا در شاه عبدالعظیم خواهدبود1- چون خامنه ای ادم متظاهری است پس از مرگش نیز سعی می کنند آنرا اطرافیانش حفظ کنند-2- به علت عدم استقبال از قبرخمینی وخلوت بودن آن (بجز ایامی محدود طبق محاسبتم حدود 60 روز در سال زیارت کنندگان مرقد خمینی قابل توجه هستند)، در صورتی که زایرین مقبره شاه عبدالعظیم در طول سال مراجعه کنندگان بسیار بیشتری به سمت خود جلب می نماید

 • بهنام

  حتی با ساخت این آرامگاه های باشکوه ، ذره ای از تنفر و لعنت ملت بزرگ ایران نسبت به این دیکتاتور های خونریز و ضد بشری کم نخواهد شد . حال بگذارید خود را گول بزنند و قبر خود را با طلا تزئین نمایند .

 • اکبر

  ب نظر من تبدیل مرقد خمینی ب توالت عمومی بهترین ایده ممکنه

 • عزت

  شاید بهتر باشد که آقای گنجی کمی به عقب تر بر میگشت و نگاهی به امامزاده ها و مرقد امام رضا !!!در مشهد و حضرت معصومه در قم!!و بسیاری دیگر..... می انداخت که آن نظریه ساده زیستی آقایان را بچالش بکشد. کدامیک از آیت اله ها تا بحال گفته اند پول مردم زحمتکشی که از ابتدای سال تا پایان سال پس انداز میکنند را به صندوق های این امامزاده ها و مرقد ها نریزند "چرا که چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام" بودن این مرقد6ا و امامزاده های ثابت و سیار محل درآمدآیت اله هایی هست که از خام کردن مردم برای خود درآمد های رویایی فراهم میکنند.خمینی و خامنه ای هم از این مثتنی نیستند. پولهای بی زبان مردم زحمت کشی که در مشهد صرف خرید تاسیسات و کارخانه و زمین و.... میشود چه نفعی برای مردم دارد? به جزء اینکه جیب های امثال خامنه ای و خمینی را پر و پرتر میکند حاصلی برای مردم زحمت کش ندارد. حتی این حضرات حاضر نیستند از درآمدی که سرمایه آنرا مردم زحمت کش فراهم کرده اند را مالیاتش را به صندوق دولت که شاید بخشی از آنرا برای تاسیسات ممومی هزینه کند را واریز نمایند.حال آقای گنجی در فکر تواب کردن خامنه ای است. زهی خیال باطل.

 • حمید

  *  این نکته را یاد آور شوم که سابقه مرقد سازی با استفاده از هنر معماری و تزئین و شکوه و جلال به آن بخشیدن  به زمان حکومت فرعونیان در ۳۰۰۰ سال پیش در مصر باز میگردد. و هیچ جای تعجب و حیرت ندارد که ایرانیان هم به سبب قدمت تاریخ  حکومت پادشاهان فرعون صفت خود به همین روش رو  آورده و مرقد باشکوه و خیره کننده از برای سلاطین خود بنا کرده و میکنند و خواهند کرد.  پس یقین داشته باشیم که خامنه ای که همواره شمائل و قواره خود را در کنار عکس  خمینی طاغوتی میچسباند برای خود مرقدی با شکوه از برای دفن کردن گوشت و استخوانش که به مرور زمان تبدیل به خاک خواهد شد آرزو کرده و میکند. و عجیبتر  آنکه ایرانیان بر خلاف فرعونیان مصری مراقد را بجای هرم بشکل کعبه و چهارگوش در میاورند!!!! و آیا این خود نشانه ای بارز از مخالفت پنهانی ایرانیان با اسلام و با خدای ابراهیم که خانه خدا را بشکل کعبه و با استفاده از چند قطعه سنگ بدور از هیچ شکوه و تزئینی بنا نهاد نیست!؟! ایول از آتش جهنم که گنجی است عظیم و بی انتها از گردهمایی فراعین و طاغوتیان و اقوام و قلمزنانشان از بدو تاریخ تا به  امروز و تا به فردا .

 • Omid

  *** dozde adamkosh