Share

علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و معاون وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که در ایران حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار بی‌سواد مطلق باقی مانده است.

Bisavadi

علی باقرزاده روز دوشنبه ۹ فروردین در گفت‌گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) ضمن ارائه این آمار افزود هنوز ۵۰۰ هزار نفر پالایش نشدند و از بین این‌ها ممکن است افرادی آموزش‌ناپذیر باشند و یا فوت کرده باشند و یا به خارج از کشور رفته باشند.

به‌گفته رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به حداقل رساندن بی‌سوادی در ایران برنامه‌ای سه ساله می‌خواهد به‌شرط آن‌که بازگشت به بی‌سوادی وجود نداشته باشد.

باقرزاده گفت: «در استان‌های اصفهان، مازندران، تهران و سمنان درصد باسوادی بالاست و ظرف دو یا سه سال این برنامه را اجرایی خواهند کرد اما در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، آذربایجان غربی، خراسان شمالی و کردستان حداقل پنج سال زمان می‌برد.»

او با بیان این‌که در سال ۱۳۹۴، ۵۲۰ هزار نفر تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار گرفتند، ایلام، اردبیل، گلستان و فارس را استان‌هایی دانست که بالاترین عملکرد را در زمینه سوادآموزی داشتند. در این سال سیستان و بلوچستان ۵۳ هزار نفر، خوزستان ۵۰ هزار نفر و تهران ۱۳ هزار نفر را تحت پوشش سوادآموزی قرار دادند.

براساس گزارش مرکز آمار جمهوری اسلامی ایران، سیستان و بلوچستان دارای بیشترین جمعیت بی‌سواد است. حدود ۴۰ درصد از جمعیت زیر ۵۰ سال این استان بی‌سواد و یا کم‌سواد هستند.

علیرضا نخعی، مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان در آذرماه سال ۱۳۹۴ گفته بود: «بیش از ۱۰۰ هزار کودک در استان سیستان و بلوچستان از تحصیل بازمانده‌اند». او فقر خانواده‌ها را عامل عدم تحصیل ۲۱ درصد این کودکان دانست.

Share