Share

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو اعلام کرد که ایران طرحی در دست دارد که با آن آب قابل آشامیدن از حاشیه خلیج فارس و دریای عمان به ۱۷ استان فلات مرکزی کشور منتقل می‌شود.

enteghal-e-aab

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید چیت‌چیان گفت در این طرح حدود ۵۰ تأسیسات آب‌شیرین‌کن در طول سواحل دریای عمان و خلیج فارس ساخته شده تا شهرها و روستاهای این منطقه از آب شیرین برخوردار شوند.

او همچنین گفت باید همه راه‌های به‌دست آوردن آب را تجربه کرد و هنوز این اقدامات آغاز راه است.

به‌گفته چیت‌چیان، افزون بر این، برای سال‌های آینده باید آب شیرین را به ۱۷ استان فلات مرکزی که حدود ۴۵ میلیون جمعیت کشور را در خود جای داده است، نیز انتقال داد.

برای این طرحِ دولت، ۴۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

براساس این طرح آب در بندرعباس شیرین‌سازی و به کرمان منتقل می‌شود. به صنایع استان یزد مجوز دیگری داده شده که ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب به استان یزد منتقل شود.

علاوه بر این مجوزهایی نیز برای استان‌های اصفهان و فارس صادر شده است.

سال‌هاست که ایران دچار «بحران آب» است و میزان آب تجدیدشونده کشور، یعنی آبی که از بارش‌ها حاصل می‌شود، کاهش پیدا کرده است.

سرانه مصرف روزانه آب در ایران ۳۰۰ لیتر است. این سطح مصرف، دو برابر میانگین مصرف آب در جهان است. سازمان جهانی بهداشت مقدار متوسط سرانه ۱۵۰ لیتر را برای برآوردن نیازهای بهداشتی روزانه هر نفر تعیین کرده است.

معصومه آذرگون، مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی شرکت آب و فاضلاب ایران ۱۹ اسفندماه سال گذشته اعلام کرد که طرح سهمیه‌بندی آب شرب در کشور در حال مطالعه است.

بر پایه این طرح، آب بر اساس کد ملی ایرانیان، سهمیه‌بندی خواهد شد.

حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران چند روز پیش از آغاز طرح دولت برای سهمیه‌بندی آب با کد ملی گفته بود که اجرای این طرح از دو یا سه سال دیگر آغاز می‌شود.

بر اساس این طرح، نیاز آبی هر شخص تعیین می‌شود و بنا به نیاز روزانه، آب به افراد اختصاص پیدا می‌کند.

Share