Share

هرچند بنا بر حکم دیوان عالی آمریکا که در سال ۱۹۷۳ صادر شده سقط جنین در آمریکا قانونی است، اما دونالد ترامپ داوطلب نامزدی حزب جمهوری خواه، تکلیفش با این موضوع روشن نیست یا اگر هست مواضع ضد و نقیض سیاسی می‌گیرد.

دونالد ترامپ، کانیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا..

دونالد ترامپ، کانیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا..

در حالی که دموکرات‌ها از حق پایان دادن بارداری برای زنان دفاع می‌کنند، جمهوری خواهان می‌گویند این کار باید غیرقانونی شود.

دونالد ترامپ، دلوطلب نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اما در اظهار نظری مخالف نظرات قبلی‌اش  گفته که قوانین آمریکا در مورد سقط جنین زنان نباید تغییر کند. هرچند که تاکید کرده به باور او، سقط جنین قتل است.

بیش از ۴۰ سال از قانونی شدن سقط جنین در آمریکا می‌گذرد. در سال ۱۹۷۳، جین رو با نام حقیقی نورما مک‌کاروی، مدت‌ها در مقابل هنری وید، دادستان کل دالاس در ایالت تگزاس ایستاد تا بتواند نظر موافق قضات دیوان عالی آمریکا را برای به رسمیت شناختن حق زن برای پایان دادن به بارداری جلب کند. نورما زنی بود که برای سومین بار حامله شده بود و قضد سقط جنین داشت. او توانست قانون ایالت تگزاس درباره سقط جنین را زبر سوال ببرد. بر اساس قانون آن زمان این ایالت، سقط جنین تنها در صورت خطر جانی برای مادر و در مورد تجاوز و رابطه با محارم مجاز بود.

قانونی بودن سقط جنین سرانجام بر اساس متمم قانون اساسی آمریکا درباره آزادی انتخاب شخصی در مورد مسائل خانوادگی تصویب شد. با این حال مخالفت با سقط جنین در آمریکا هنوز یک رویکرد پرطرفدار است و قوانین دیگری که بعدا تصویب شدند آن را دشوار می‌کنند. مثلا از بودجه فدرال نمی‌توان برای سقط جنین استفاده کرد یا این کار را بعد از گذشت ماه‌های خاصی از بارداری انجام داد.

هنوز هم پرونده‌ای در دیوان عالی آمریکا درباره قانونی در ایالت تگزاس در جریان است که شرایط مراکز انجام سقط جنین را بسیار سخت می‌کند. بر اساس این قانون این مراکز یا باید بسیار به بیمارستان نزدیک باشند یا امکاناتشان در حد بیمارستان باشد.

موضوع سقط جنین در آمریکا یکی از مسائلی است که در رقابت‌های انتخاباتی چالش ایجاد می‌کند. چند روز پیش هم ترامپ گفته بود زنانی که سقط جنین می‌کنند باید به شکلی مجازات شوند که این گفته را به دنبال واکنش‌های شدیدی که ایجاد شد پس گرفت و به شکل دیگری بیان کرد. او گفت که کسی که عمل سقط جنین را انجام می‌دهد باید مجازات شود: «در صورتی که سقط جنین در آمریکا غیرقانونی اعلام شود پزشک یا هر کسی که این اقدام غیرقانونی را انجام دهد مسوول خواهد بود، نه زن. زن یک قربانی است.»

اما رقیای ترامپ در میان جمهوریخواه و دموکرات به سخنان ترامپ واکنش نشان دادند.

هیلاری کلینتون از حزب دموکرات در توئیتی نوشت: «درست زمانی که فکر می‌کنی دیگر بدتر از این نمی‌شود، این سخنان وحشتناک را می‌شنویم.»

سناتور تد کروز، رقیب ترامپ در انتخابات هم گفت:‌ «دونالد ترامپ بار دیگر نشان داد که درست و جدی به مسائل فکر نمی‌کند و برای جلب توجه هر چه دلش بخواهد می‌گوید.» او اضافه کرد: «در صورت غیرقانونی شدن سقط جنین، زنان نباید به عنوان مجرم مجازات شوند. باید شأن بالای زنان حفظ شود، زیرا آنها به بشریت حیات می‌بخشند.»

ترامپ اما به خاطر این نوع اظهارنظرها  در میان زنان محبوبیتی ندارد و پیش از این هم به خاطر تحقیر زنان مورد انتقادهای شدید بوده است. او پیش‌تر، کارلای فیورینا داوطلب سابق نامزدی حزب جمهوری خواه را مسخره کرده و مگان کلی مجری شبکه خبری فاکس نیوز را نیز تحقیر کرده بود. این در حالی است که کوری لواندووسکی، رئیس ستاد انتخاباتی ترامپ هم هفته گذشته به اتهام درگیری با یک خبرنگار زن بازداشت شد و ترامپ از دستیار خود حمایت کرد.

انتخابات مقدماتی آمریکا برای تعیین نامزد نهایی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات تا ماه ژوئن ادامه دارد و انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر ۲۰۱۶ -نیمه آبان ماه- برگزار می‌شود.

Share