Share

سعید شبستری خیابانی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی از بازداشت دو تن از اعضای شورای شهر تبریز خبر داد.

bazdasht

شبستری شامگاه یکشنبه ۱۵ فروردین به خبرگزاری مهر گفت که در چند روز گذشته یکی از اعضای شورای شهر تبریز به دلایلی دستگیر شده بود که امروز (یکشنبه) نیز دومین عضو از این شورا دستگیر شد.

این مقام استانداری آذربایجان شرقی درباره دلیل بازداشت این دو عضو شورای شهر تبریز توضیحی نداد اما گفت که جزییات توسط دادگستری و مقام‌های قضایی اعلام خواهد شد. هویت بازداشت‌شدگان نیز اعلام نشده است.

حکمت‌علی مظفری، رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی پیش‌تر در مورد بازداشت یکی از اعضای شورای شهر تبریز گفته بود که «متهم با اخذ رشوه از مجموعه کارکنان شهرداری به آن‌ها قول انتصاب در برخی پست‌های شهرداری را می‌داده و از طریق تبانی، پیشنهادات مورد نظر آن‌ها را پیگیری کرده است.»

شورا‌ها و شهرداری‌ها در ایران از جمله نهادهایی هستند که دچار فساد سیستماتیک هستند. دو سال پیش نیز هفت نفر از اعضای شورا و مسئولان شهرداری سیرجان در استان کرمان به اتهام «فساد مالی» بازداشت شدند.

بر پایه گزارش‌های سالانه سازمان شفافیت بین‌الملل ایران جزو کشورهای دارای «فساد مالی گسترده» قرار دارد. کشور‌ها در این فهرست بر پایه «فساد، اختلاس، رشوه‌گیری، خرید و فروش پست‌های دولتی، رشوه‌پذیری دستگاه قضایی، فساد مالی در میان سیاستمداران و مقام‌های دولتی و عدم مقابله کافی یا ناکارایی در پیکار علیه مواد مخدر» رتبه‌بندی می‌شوند.

Share