Share

بر اساس توافق اتحادیه اروپا و ترکیه پناهجویان از یونان به ترکیه بازگردانده می‌شوند، با این حال همچنان پناهجویانی هستند که وارد یونان می‌شوند.

Refugees-3

در حالی‌که امروز دوشنبه ۴ آوریل / ۱۶ فروردین نخستین گروه از پناهجویان با کشتی از یونان به ترکیه بازگردانده شدند، در ۲۴ ساعت اخیر ۳۴۰ پناهجو از ترکیه وارد جزایر یونان شده‌اند.

مقامات یونانی گفته‌اند در روزهای اخیر نیز صدها پناهجوی دیگر به یونان آمده‌اند.

بازگرداندن پناهجویان بخشی از توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه است. بر اساس این توافقنامه ترکیه پناهجویان را از یونان بازمی‌گرداند و اروپا به همان تعداد پناهجویان سوری را از ترکیه به اروپا منتقل می‌کند. حد نهایی تعداد پناهجویان مبادله‌شده ۷۲ هزار نفر خواهد بود.

روز دوشنبه همچنین دو هواپیما از ترکیه ۳۲ پناهجوی سوری را در چارچوب توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه به شهر هانوفر آلمان آوردند. این پناهجویان برای ثبت نام به اردوگاهی در نزدیکی شهر گوتینگن منتقل شدند.

مدافعان حقوق بشر از شرایط موجود پناهجویان انتقاد کرده‌اند. گروه «پرو آزول» (Pro Asyl) در آلمان که از حقوق پناهجویان حمایت می‌کند گفته است در یونان هیچ قانونی در رابطه با پناهجویان حاکم نیست و ترکیه نیز کشور مطمئنی برای آن‌ها نیست.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل نیز گفته بود ترکیه پناهجویان را به سرزمین‌های پرخطرشان باز می‌گرداند.

Share