Share

جواد لشگری، نوازنده ویولن و آهنگساز پیشکسوت، روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

jawad lashgari

حمیدرضا عاطفی، معاون اجرایی خانه موسیقی، خبر درگذشت جواد لشگری را اعلام کرد. او گفت که این هنرمند پرسابقه در منزل خود از دنیا رفت.

به‌گفته معاون اجرایی خانه موسیقی روز پنج‌شنبه، ۱۹ فروردین‌ماه پیکر لشگری از تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع می‌شود.

جواد لشگری در سال ۱۳۰۲ در تهران متولد شد و در جوانی برای فراگیری ویولن نزد ابوالحسن صبا و مهدی خالدی و سپس احمد فروتن راد رفت و ردیف‌‌های موسیقی ایرانی را فرا گرفت.

او ابتدا در سال ۱۳۲۶ همکاری خود را با رادیو با نواختن آهنگی به نام فتنه که شعر آن از رهی معیری بود، آغاز کرد و از سال ۱۳۲۸ به‌طور رسمی در ارکسترهای مهدی خالدی، مرتضی محجوبی، ابراهیم منصوری و حسین یاحقی شرکت داشت.

لشگری در سال ۱۳۳۲ به سرپرستی ارکستر بزرگ رادیو انتخاب شد و تا سال ۱۳۳۵ سرپرستی این ارکستر را به‌عهده داشت و آهنگ‌های بسیاری برای خوانندگان رادیو ساخت. او در این دوران در حدود ۳۵۰ آهنگ برای خوانندگانی چون دلکش، مرضیه، الهه، پوران، پروین، سیمین آرین، سیمین غانم و … ساخت. جواد لشگری در سال ۱۳۴۷ به همکاری با ارکستر گل‌‌ها دعوت شد.

جواد لشگری، جلد اول آثار خود را با عنوان «صد آهنگ» و جلد دوم را با عنوان «نغمه‌های دل‌انگیز» منتشر کرد. از او آلبوم‌هایی همچون «خوش آمدی»، «گل میخک» و «عشق گمشده» بر جای مانده است.

Share