Share

پس از چهار روز درگیری نظامی و بر جای گذاشتن چندین کشته و زخمی در منطقه قره‌باغ، سرانجام آذربایجان و ارمنستان بر سر آتش‌بس به توافق رسیدند.

Azarbaijan-2

روز سه‌شنبه ۵ آوریل / ۱۷ فروردین دو کشور برقراری آتش‌بس در قره‌باغ را تأیید کردند. قرار است این آتش‌بس نیمه‌شب سه‌شنبه به‌شکل رسمی برقرار شود.

درگیری‌های نظامی آذربایجان و ارمنستان از روز شنبه ۲ آوریل / ۱۴ فروردین در قره‌باغ آغاز شد. در این مدت ۶۴ نفر از دو طرف کشته شدند.

این درگیری‌ها شدیدترین درگیری‌های دو کشور پس از آتش‌بس جنگ سال ۱۹۹۴ بود.

ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان تأکید کرد که اکنون گام‌های سریع و مشخص جامعه جهانی برای کشاندن جمهوری آذربایجان به پای میز مذاکره ضروری است.

الهام علی‌اوف، رئیس جمهوری آذربایجان از ارمنستان خواست تا به آتش‌بس پایبند بماند.

آذربایجان و ارمنستان از سال ۱۹۸۸ بر سر کنترل منطقه کوهستانی قره باغ با یکدیگر وارد جنگ شدند. درگیری اساسی جنگ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و در زمستان سال ۱۹۹۱ آغاز شد؛ جنگی که میانجیگری‌های بین المللی را به دنبال داشت. با بالاگرفتن درگیری، هرکدام از طرفین سعی در پاکسازی قومی مناطق تحت تصرف خود از نژاد دیگر کردند.

در نتیجه جنگ قره باغ بیش از ۳۵ هزار نفر کشته شدند و بیش از ۸۰۰ هزار نفر در نواحی مورد مناقشه، آواره و مجبور به جلای وطن شدند.

در نهایت در دسامبر ۱۹۹۴ میان طرفین تفاهم نامه آتش بس اعلام شد. با تشکیل نخستین شورای عالی قره باغ، روبرت کوچاریان به عنوان رئیس جمهوری خودخوانده قره‌باغ انتخاب شد. با این حال تنش سیاسی میان آذربایجان و ارمنستان بر سر این منطقه همچنان باقی است.

در همین زمینه:

درگیری نظامی آذربایجان و ارمنستان «چندین کشته» بر جای گذاشت

سه گلوله درگیری‌های قره‌باغ به خاک ایران اصابت کرد

آذربایجان در قره باغ آتش‌بس یک‌جانبه اعلام کرد

Share