Share

پس از روز دوشنبه دیگر پناهجویی از یونان به ترکیه بازگردانده نشده بود. صبح جمعه ۸ آوریل / ۲۰ فروردین ده‌ها پناهجوی دیگر از یونان به ترکیه منتقل شدند.

Refugees

شبکه تلویزیونی ای‌آر‌تی یونان گزارش داد که ۴۵ پناهجو با چهار اتوبوس به بندر اصلی جزیره لزبوس منتقل و از آن‌جا با یک کشتی به بندر دیکیلی ترکیه بازگردانده شدند. مأموران پلیس این پناهجویان را همراهی می‌کردند.

گفته می‌شود که این افراد درخواست پناهندگی را پُر نکرده بودند. فعالان مدنی علیه این اقدام اعتراض کردند و آن را «اخراج» نامیدند.

از جزیره‌های کوس و ساموس یونان نیز یک کشتی حامل پناهجویان به لزبوس رفت تا این پناهجویان نیز از طریق بندر لزبوس به ترکیه بازگردانده شوند.

در جزیره خیوس نیز قرار است گروهی از پناهجویان به ترکیه بازگردند. شب گذشته (پنج‌شنبه) پلیس اسکله این جزیره را که از یک هفته پیش به اشغال پناهجویان در آمده بود پاکسازی کرد.

بازگرداندن پناهجویان بخشی از توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه است. بر اساس این توافقنامه ترکیه پناهجویان را از یونان بازمی‌گرداند و اروپا به همان تعداد پناهجویان سوری را از ترکیه به اروپا منتقل می‌کند. حد نهایی تعداد پناهجویان مبادله شده ۷۲ هزار نفر خواهد بود.

روز دوشنبه ۴ آوریل / ۱۶ فروردین نخستین گروه از پناهجویان که تعداد آن‌ها ۲۰۲ نفر بود از جزیره لزبوس به ترکیه بازگردانده شدند.

مدافعان حقوق بشر از شرایط موجود پناهجویان انتقاد کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند در یونان هیچ قانونی در رابطه با پناهجویان حاکم نیست و ترکیه نیز کشور مطمئنی برای بازگرداندن آن‌ها نیست.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل نیز گفته بود ترکیه پناهجویان را به سرزمین‌های پرخطرشان باز می‌گرداند.

Share