Share

مهدی کروبی در نامه‌ای سرگشاده از روحانی خواسته طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی از «حاکمیت مستبد» بخواهد دادگاهی علنی برای او برگزار کنند تا بگوید نجیب و نانجیب کیست و چه در بازداشتگاه‌ها بر سر فرزندان کشور آمده است.

Mehdi Karoubi

رئیس سابق مجلس شورای اسلامی که از ۲۵ بهمن ۱۳۸۸ در حصر خانگی به سرمی‌برد، نامه‌ای در واکنش به سخنان اخیر خامنه‌ای و خطاب به رئیس جمهوری نوشته است. مهدی کروبی نوشته که از روحانی طلب رفع حصر ندارد و این را در اختیار او نمی‌داند اما درخواست برگزاری دادگاهی را دارد تا ادله‌‌اش را در باره «تقلب انتخابات ریاست جمهوری ۸۴ و مهندسی انتخابات ۸۸ و آنچه بر فرزندان این کشور در بازداشتگاه‌های قانونی و غیرقانونی گذشت» بازگو کند.

کروبی گفته که خروجی این دادگاه روشن خواهد کرد که «برگشته از انقلاب و نانجیب و ادامه دهنده راه انقلاب و نجیب، کدامیک از طرفین دعوا و نزاع انتخابات ۸۸ هستند.»

این اشاره، واکنشی است به حرف‌هایی که رهبر ایران پس از اعلام نتایج انتخابات هفتم اسفند و در ملاقات با اعضای خبرگان چهارم بیان کرد. خامنه‌ای در این دیدار، از جا ماندن یزدی و مصباح از خبرگان پنجم ابراز تاسف کرد و هم‌زمان رفتار این دو در قبال شکست را ستود و نجیبانه خواند. اوگفت رفتار کسانی که در سال ۸۸ رای نیاوردند نانجیبانه بود.

کروبی در  نامه‌اش عنوان کرده که اگر در رژیم پهلوی از شعبان جعفری در ۲۸ مرداد و ۱۵ خرداد استفاده شد «این حاکمیت هر روز در سرتاسر کشور از اوباش برای حمله به بیوت مراجع تقلید، رجال منتقد مذهبی و سیاسی، سفارتخانه‌ها، مراکز علمی و هنری به نام ارزش‌ها استفاده می‌کند.» او در ادامه نوشته که این رفتارها موجب خودسانسوری “برخی بزرگان” شد: «یکی از مراجع بزرگ قم در قبال عدم انتشار نظراتش گفته بود حوصله ندارم شیشه منزلم را بشکنند.»

نتیجه بصیرت اربابان قدرت

او می‌نویسد توهم اربابان قدرت رقت‌انگیز است: «آنها که سرمایه‌های مادی و معنوی کشور را به پای یک کذاب گذاشتند و نتیجه بصیرت‌‌شان این روزها بر همه روشن شده، با بصیرت و نجیب شدند و آنانی که هشدار دادند و این روزها را پیش‌بینی کردند و در چند سال گذشته برای تلاش اصلاح‌گرانه‌شان متحمل حبس و حصر غیرقانونی شدند، نانجیب نام گرفتند…»

کروبی سال‌های ۸۴ تا ۹۲ را دوران نکبت‌باری خوانده که توسط فاسد‌ترین دولت پس از مشروطیت و به نام انقلاب اسلامی رقم خورد.

وبسایت «سحام نیوز» که متن کامل این نامه را منتشر کرده، آن را نخستین بیانیه مهدی کروبی از حصر خوانده است. در آغاز این نوشته، مهدی کروبی از روحانی به خاطر برجام و رفع تحریم‌ها و رسیدگی وزیر بهداشت و حسین فریدون (برادر روحانی) به احوال خودش تشکر کرده است.

مهدی کروبی در بخشی از این نامه با انتقاد از «سکوت خواص» نوشته است که سال ۸۸ با آگاهی از مسائل درون حکومت به میدان ‌‌آمد: «پس از اعلان نتایج مضحک انتخابات ۸۸ در مقابل این حرکت خطرناک که ریشه آن از انتخابات ۸۴ نشات گرفته بود و هدفی جز نابودی جمهوریت و اسلامیت نظام نداشت ایستادم و گفتم این تازه اول داستان است…»

کروبی اعلام کرده که هم‌چنان در مقابل پروژه جمهوریت زدایی و اسلا‌م‌زدایی نظام خواهد ایستاد.

لینک نامه مهدی کروبی

Share