Share

متئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا به‌منظور گسترش و ارتقای روابط دوجانبه با ایران همراه با یک هیئت ۲۵۰ نفری سیاسی و اقتصادی روز سه‌شنبه ۱۲ آوریل / ۲۴ فروردین وارد تهران می‌شود.

دیدار حسن روحانی با متئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا در سفر روحانی به رم

دیدار حسن روحانی با متئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا در سفر روحانی به رم

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گزارش داده است، هیئت ۲۵۰ نفری ایتالیا که در این سفر رنتزی را همراهی می‌کنند، وزیر آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها، برخی معاونان وزارتخانه‌ها، رؤسای مؤسسه بیمه ضمانت صادرات «ساچه»، شرکت نفت «انی»، اتحادیه صنایع «کنفیندوستریا»، مؤسسه تجارت خارجی «ایچه»، نمایندگان شرکت‌های کوچک و متوسط، و همچنین صاحبان صنایع و مدیران ارشد بانک‌های بزرگ ایتالیا هستند.

هدف از سفر نخست‌وزیر ایتالیا به ایران، توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور در دوران پس از لغو تحریم‌ها و حضور فعال شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران ایتالیایی در ایران گزارش شده است.

بنا به این گزارش ایتالیا درصدد است به حجم هفت میلیارد یورو مبادلات تجاری با ایران در سال ۲۰۱۰ بازگردد.

مبادلات تجاری ایتالیا با جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۴ از مرز یک میلیارد یورو گذشته است و این کشور پس از آلمان دومین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا به‌شمار می رود.

سفر نخست‌وزیر ایتالیا سه ماه پس از سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به رم انجام می‌شود. در سفر روحانی با همراهی یک هیأت بزرگ اقتصادی ۱۲۰ نفره به ایتالیا، دو کشور ۱۷ قرارداد در عرصه‌های حمل و نقل هوایی و زمینی، سلامت و بهداشت، کشاورزی و انرژی به ارزش ۱۷ میلیارد یورو امضا کردند.

همچنین شرکت‌ هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) قرار‌داد خرید ۲۰ فروند هواپیمای مسافرتی کوچک را با شرکت ای‌پی‌آر ایتالیا امضاء کرد.

در جریان همین سفر بود که حسن روحانی در مشایعت ماتئو رنتزی از قصر کاپیتول (کامپیدولیو) در رم دیدن کرد و مقامات ایتالیایی دستور دادند تعدادی از مجسمه‌های برهنه در این قصر را با جعبه‌ای بپوشانند تا برهنگی آن‌ها از نظر رئیس جمهوری ایران دور بماند. این اقدام در ایتالیا جنجال به‌پا کرد و انتقادهایی را برانگیخت.

بیشتر بخوانید: بالا گرفتن انتقادها در ایتالیا به پوشاندن مجسمه‌های برهنه در دیدار روحانی

پس از توافق هسته‌ای وزیران خارجه، امور زیربنایی، توسعه اقتصادی و کشاورزی ایتالیا به‌همراه هیئت‌های بزرگ اقتصادی این کشور به ایران سفر کردند.

Share