Share

رهبران یونان و پرتغال در آتن با یکدیگر ملاقات کردند و در بیانیه‌ مشترکی خواهان پایان دادن به سیاست ریاضت اقتصادی در اروپا شدند.

الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان و آنتونیو کوستا، رئیس جمهوری پرتغال

الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان و آنتونیو کوستا، رئیس جمهوری پرتغال

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، روز دوشنبه ۱۱آوریل / ۲۳ فروردین در آتن بیانیه‌ای به امضای الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان و آنتونیو کوستا، رئیس جمهوری پرتغال رسید که در آن رهبران دو کشور خواستار اروپایی با عدالت اجتماعی شدند.

بنا به این بیانیه سیاست ریاضت اقتصادی در اتحادیه اروپا به اقتصاد آسیب رسانده و موجب افزایش فقر و بیکاری و همچنین شکاف‌های اجتماعی شده است.

رهبران یونان و پرتغال گفته‌اند: «با رشد فقر و نابرابری اجتماعی، کشورهای ما و اروپا با یک دوره طولانی رکود اقتصادی روبه‌رو خواهند بود.»

در یونان بحران مالی و اقتصادی پس از سال‌ها همچنان پابرجاست. پرتغال نیز که در بحران اقتصادی ضعیف‌تری به‌سر می‌برد در سال‌های اخیر به سیاست صرفه‌جویی اقتصادی روی آورده است. با روی کار آمدن سوسیالیست‌ها در انتخابات پاییز گذشته پرتغال، بروکسل نسبت به پیشبرد سیاست ریاضت اقتصادی در این کشور نگران است.

مذاکرات بین یونان و طلبکاران بین‌المللی هنوز به راه دشوار خود ادامه می‌دهد. بر اساس گزارش‌های منتشرشده، بین دو طرف تفاوت‌های قابل توجهی در مورد اقداماتی که باید به صرفه‌جویی ۵,۴ میلیارد یورویی بینجامد، وجود دارد. کاهش حقوق بازنشستگی و افزایش مالیات از جمله این اختلافات است.

Share