Share

قرار بود که تا ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ تکلیف رهبری ارکستر سمفونیک تهران مشخص شود. اما اتفاقی نیفتاد و اکنون، حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد اسلامی در بیست پنجمین نشست خبری خود که دوشنبه ۲۳ فروردین برگزار شد وعده داد که علی رهبری به زودی کار خود در ارکستر سمفونیک را با اختیارات تام آغاز می‌کند.

 تالار وحدت در تهران. آیا صدای ارکستر سمفونیک باز هم به گوش می‌رسد؟

تالار وحدت در تهران. آیا صدای ارکستر سمفونیک باز هم به گوش می‌رسد؟

علی رهبری ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ از مدیریت هنری و رهبری ارکستر سمفونیک تهران به دلیل دخالت بنیاد رودکی و برخی نهادهای اطلاعاتی استعفا داده و به طور غیر منتظره‌ای ایران را به مقصد وین ترک کرده بود. او که در این مدت فعالیت هنری خود در غرب را از سر گرفته، تاکنون درباره احتمال بازگشتش به ایران سخن نگفته است.

علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی استعفای علی رهبری را نپذیرفته است. رهبر مستعفی ارکستر سمفونیک تهران ۱۲ فروردین به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته بود که اگر تا ۱۶ فروردین وزارت ارشاد اسلامی استقلال مالی و هنری ارکستر سمفونیک را تضمین کند، به تمدید قراردادش به عنوان مدیر هنری و رهبری ارکستر سمفونی تهران رضایت می‌دهد. یکی از موضوعات مورد اختلاف سطح دستمزد نوازندگان است. بنیاد رودکی خواهان آن است که رهبری ارکستر سمفونیک تهران به طور شورایی انجام شود. علی رهبری اما بارها به تأکید گفته که در این صورت حاضر به ادامه همکاری با ارکستر سمفونیک تهران نیست.

رؤیای بازگشت علی رهبری

رؤیای بازگشت علی رهبری

در این میان شایعاتی هم در محیط هنری ایران مبنی بر استعفای بهرام جمالی از سمت ریاست بنیاد رودکی درگرفته است. گفته می‌شود که قرار است اکبر تشکری‌نیا، مدیر عامل توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران به جای بهرام جمالی به ریاست بنیاد رودکی گمارده شود.

حسین نوش‌آبادی اما در نشست خبری دوشنبه ۲۳ فروردین خود شایعه برکناری بهرام جمالی را تکذیب کرد. یکی از دلایل استعفای علی رهبری اختلاف او با بهرام جمالی بود.

اعتراض گسترده جامعه هنری و فرهنگی کشور به طرح واگذاری موزه هنرهای معاصر به بنیاد رودکی زمینه‌ساز شایعه استعفای بهرام جمالی بود. نحوه اداره و مرمت مجموعه برج آزادی، اعتراض اهالی تئاتر به اجرای نمایش‌های نازل در تالار وحدت، استعفای برخی نوازندگان از ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی، برگزاری کنسرت‌های نازل در تالار وحدت و تعطیلی ارکستر سازهای ملی از دیگر مواردی‌ست که سبب نارضایتی از عملکرد بنیاد رودکی و مدیر آن در ماه‌های گذشته شده است.

بنیاد رودکی بنیادی غیر دولتی است که اعضای هیأت امنای آن را وزیر ارشاد اسلامی، معاون امور هنری ارشاد اسلامی، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و دو نفر از صاحب‌نظران منتخب وزیر در امور فرهنگی و هنری تشکیل می‌دهند، اما شخصیت حقوقی مستقل دارد و در امور مالی هم مستقل از ارشاد اسلامی عمل می‌کند.

بهرام جمالی فروردین ۱۳۹۳ به حکم علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی به مدیریت بنیاد رودکی منصوب شد. بنیاد رودکی هم در سال ۱۳۸۱ به عنوان یک بنیاد عمومی که زیر نظر ارشاد اسلامی فعالیت می‌کند تأسیس شده است.

در همین زمینه:

علی رهبری: ارکستر سمفونیک باید مستقل شود

واگذاری موزه هنرهای معاصر با چراغ خاموش در روز روشن

Share