Share

اتحادیه اروپا تحریم ۸۲ مقام ایرانی را که متهم به «نقض حقوق بشر» هستند، تمدید کرد.

Iran-Europa

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تحریم این مقامات تا آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی تمدید شده است.

اتحادیه اروپا می‌گوید ایران در سال‌های گذشته هیچ اقدامی برای کاهش نقض حقوق بشر انجام نداده است.

محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران، علی سعیدی نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه، حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح،  حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه، محمدرضا نقدی فرمانده بسیج، اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پیشین نیروی انتظامی، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه، سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و شماری از قاضی‌های دادگاه‌های انقلاب از جمله افرادی هستند که در فهرست تحریمی اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند.

اتحادیه اروپا پیش از این نیز تحریم‌های مشابهی برای مقامات ایرانی تا سال ۲۰۱۱ وضع کرده بود که بر اساس آن دارایی‌های این افراد در کشورهای خارجی باید مسدود می‌شد.

به‌گفته اتحادیه اروپا، مقاماتی که تحریم شده‌اند تا سال ۲۰۱۷ نمی‌توانند به کشورهای عضو این اتحادیه سفر کنند.

حکومت ایران به «نقض گسترده و سیستماتیک» حقوق بشر متهم است. «اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، زندانی کردن فعالان سیاسی، برخورد با اقلیت‌های دینی و قومی» از جمله موارد نقض حقوق بشر در ایران به شمار می‌رود.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین‌الملل نیز جمهوری اسلامی را همواره ناقض حقوق بشر دانسته‌اند. در گزارش سالانه عفو بین‌الملل آمده بود که در سال گذشته میلادی، در ایران نزدیک به یک‌هزار نفر اعدام شدند. این تعداد اعدام نسبت به جمعیت ایران در هیچ کشوری در جهان دیده نمی‌شود.

Share