Share

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به‌دلیل پخش یک برنامه کمدی که او آن را توهین به خود قلمداد کرده است، علیه یان بومرمان، مجری و طنزپرداز شبکه تلویزیونی ZDF (نئو) آلمان به دستگاه قضایی آلمان شکایت برد.

یان بومرمن، مجری و کمدین شبکه تلویزیونی زد.دی.اف (نئو) آلمان و رجب طیب اردوغان

یان بومرمان، مجری و کمدین شبکه تلویزیونی ZDF (نئو) آلمان و رجب طیب اردوغان

دادستان شهر ماینتس آلمان خبر شکایت رسمی و شخصی اردوغان علیه برنامه طنز شبکه ZDF (نئو) که در تاریخ ۳۱ مارس / ۱۲ فروردین پخش شد را اعلام کرد.

مقامات قضایی آلمان گفته‌اند این شکایت در چارچوب قانون حمله به نهادها و نمایندگان کشورهای خارجی، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دولت فدرال آلمان نیز تأیید کرد که در روز دوشنبه ۱۱ آوریل / ۲۳ فروردین در همین پیوند تذکری شفاهی از سفارت ترکیه دریافت کرده است.

یان بومرمان مجری برنامه طنز شبکه ZDF (نئو) در شعری طنزآمیز و انتقادی از «ریاکاری‌های» رجب طیب اردوغان خواند و القاب تندی به او نسبت داد. او در این شعر هم به شخصیت اردوغان و هم سیاست‌های او در قبال کردها حمله کرد. شبکه آلمانی بعد این شعر را از آرشیو خود حذف کرد اما اعلام کرد که از طنز بومرمان دفاع می‌کند.

ماجرای این برنامه طنز و شکایت اردوغان به موضوعی جدی در مورد حد و مرزهای آزادی بیان در آلمان تبدیل شده است. با این‌که رسانه‌های آلمان از بومرمان حمایت کرده‌اند اما شکایت اردوغان می‌تواند در صورت اثبات در دادگاه سه تا پنج سال زندان برای بومرمان داشته باشد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها برنامه آینده یان بومرمان در شبکه ZDF (نئو) لغو شده است. در صفحه فیس‌بوک این برنامه دلیل این تصمیم پوشش خبری گسترده و تمرکز بر روی برنامه و مجری آن عنوان شده است. این برنامه قرار بود روز پنج‌شنبه آینده پخش شود.

پیش از این در سال‌های دهه ۸۰ میلادی نیز یک بار رودی کارِل، کمدین معروف هلندی‌تبار در تلویزیون آلمان یک برنامه طنز انتقادی در مورد آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران اجرا کرد که موجب تیرگی روابط بین ایران و آلمان شد. رودی کارِل به دلیل تهدیدهایی که شده بود مدت‌ها با محافظ زندگی می‌کرد.

Share