Share

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران می‌گوید در سال ۱۳۹۴ در مورد «رانندگی در حال مستی» ۲۹۰۰ پرونده در این شهر تشکیل شده است.

Alkohl-test

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دولت‌آبادی این آمار را «هشداردهنده» توصیف کرد و از مقامات دادسرا‌ها خواست تا با «اتخاذ تدابیر مدیریتی همراه با برنامه‌ریزی» به مقابله با این‌گونه جرایم بپردازند.

او افزود: «طی بازدیدهایی که از دو دادسرای ارشاد و راهور انجام شد، با آمار قابل توجه رانندگی حین مستی و شرب خمر مواجه بودیم که نیازمند تحلیل، بررسی و اتخاذ تدابیر مناسب است.»

در ایران سالانه بین ۱۶ تا ۱۸ هزار تن بر اثر تصادفات رانندگی کشته می‌شوند اما از شمار رانندگانی که به دلیل مصرف مشروبات الکلی، دچار سانحه رانندگی می‌شوند، آماری در دست نیست.

پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان کرمان در سال ۱۳۹۳ گفته بود که طی دو ماه ۵۰ گواهینامه در این استان به علت رانندگی در «حالت غیرعادی» توقیف شده است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که هر مصرف‌کننده در ایران، سالانه ۲۵ لیتر الکل مصرف می‌کند که این رقم دو برابر یک شهروند آمریکایی و حتی بیشتر از شهروندی روسی است. این گزارش نشان می‌دهد ایران در بین ۱۹۰ کشور رتبه ۱۶۶ مصرف سرانه الکل را دارد.

با وجود ممنوعیت مصرف و خرید و فروش الکل در ایران، برخی گزارش‌ها از حضور بیش از ۲۰۰ هزار فعال در بازار مشروبات الکلی در ایران خبر می‌دهند.

Share