Share

در ادامه تلاش ناکام پناهجویان در یونان برای عبور از سیم‌های مرزی مقدونیه، ده‌ها پناهجو صبح چهارشنبه ۱۳ آوریل / ۲۵ فروردین بار دیگر سعی کردند وارد خاک مقدونیه شوند. پلیس مقدونیه با شلیک گاز اشک‌آور مانع از اقدام آن‌ها شد.

refugees2

به‌گزارش رویترز، زمانی که پلیس یونان برای جلوگیری از سنگ‌پرانی پناهجویان قصد دخالت داشت شلیک‌های گاز اشک‌آور پلیس مقدونیه آن‌ها را هم هدف قرار داد.

در پی مقابله پلیس مقدونیه، پناهجویان مجبور شدند به اردوگاه خود در ایدومنی بازگردند و اوضاع بار دیگر آرام شد.

در روزهای شنبه و یکشنبه گذشته همین محل صحنه حوادث مشابهی بود. پناهجویان در این دو روز صدها نفر بودند که ۳۰۰ نفر از آن‌ها زخمی شدند. آن‌ها بخش‌هایی از سیم‌های مرزی بین یونان و مقدونیه را بریده بودند و قصد داشتند وارد خاک مقدونیه شوند اما موفق نشدند. پناهجویان می‌خواهند با عبور از مرز مقدونیه خود را به اروپای غربی برسانند.

روز چهارشنبه تنها به فاصله چند صد متر با درگیری‌های مرزی، گیورگه ایوانف، رئیس جمهوری مقدونیه و همتایان اسلوونی و کروات او، بروت پاهور و کولیندا گرابار، از منطقه مرزی با یونان دیدار می‌کردند.

در روزهای اخیر صدها پناهجو در یونان اردوگاه‌های موقت در ایدومنی و بندر پیره را ترک کردند.

بیش از یک هزار پناهجو در بندر پیره و ۵۰۰ پناهجو در ایدومنی اردوگاه‌های خود را ترک کردند.

بیشتر بخوانید: صدها پناهجو اردوگاه‌های موقت در یونان را ترک کردند

شمار پناهجویانی که از ترکیه به یونان آمده‌اند نسبت به ماه‌های قبل کاهش یافته است. در ۲۴ ساعت اخیر تنها ۱۰۱ پناهجو از ترکیه وارد جزایر یونان شدند. در دو روز سه‌شنبه و دوشنبه، به‌ترتیب ۸۰ و ۱۸ نفر به یونان آمدند.

به‌گفته کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ماه قبل به‌طور متوسط ۹۰۰ پناهجو در روز خود را به جزایر یونان می‌رساندند.

Share