Share

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از نگهداری پناهجویان در اردوگاه‌های موقت در جزایر یونان انتقاد کرد.

Refugees

یک سخنگوی این سازمان مدافع حقوق بشر گفت به‌عنوان بخشی از سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال بحران پناهجویی، در اردوگاه‌های موقت که هم‌اکنون در یونان دایر شده‌اند، پناهجویانی حبس و نگهداری می‌شوند که از تروریسم گریخته‌اند، از جمله پناهجویانی که از سوریه آمده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید این اردوگاه‌ها مملو از پناهجویان‌اند و وضعیت بهداشتی مناسبی ندارند.

نمایندگان دیده‌بان حقوق بشر در دو هفته نخست ماه آوریل وضعیت اردوگاه‌های خیوس و لزبوس را مورد بررسی قرار داده و با ساکنان آن صحبت کرده‌اند.

بنا به گزارش نمایندگان دیده‌بان حقوق بشر، در این اردوگاه‌ها افراد بسیاری هستند که نیازهای ویژه‌ای دارند، از جمله مادران با نوزادانشان، زنان باردار و کودکان بی‌سرپرست.

اتحادیه اروپا و ترکیه برای بازگرداندن پناهجویان از یونان به ترکیه به‌تازگی به توافق رسیدند. بر اساس این توافقنامه ترکیه پناهجویان را از یونان بازمی‌گرداند و اروپا به همان تعداد پناهجویان سوری را از ترکیه به اروپا منتقل می‌کند. به همین منظور پناهجویانی که در حال حاضر در یونان پشت مرزهای مقدونیه مانده‌اند در اردوگاه‌های موقت نگهداری می‌شوند تا به وضعیت آن‌ها رسیدگی شود و در صورت نداشتن شرایط لازم به ترکیه بازگردانده شوند.

روز دوشنبه ۴ آوریل / ۱۶ فروردین نخستین گروه از پناهجویان که تعداد آن‌ها ۲۰۲ نفر بود از جزیره لزبوس به ترکیه بازگردانده شدند و در پی آن نیز ده‌ها پناهجوی دیگر در روزهای بعدی به ترکیه منتقل شدند.

با این حال پناهجویان ساکن اردوگاه‌های یونان در این مدت چند بار تلاش کردند تا از مرز مقدونیه عبور کنند و به راه خود در مسیر اروپای غربی ادامه دهند اما هر بار با خشونت پلیس مقدونیه مواجه شدند و ده‌ها نفر از آن‌ها زخمی شدند.

پیش از این نیز مدافعان حقوق بشر از شرایط موجود پناهجویان انتقاد کرده بودند. آن‌ها گفته بودند که در یونان هیچ قانونی در رابطه با پناهجویان حاکم نیست و ترکیه نیز کشور مطمئنی برای بازگرداندن آن‌ها نیست.

Share