Share

آنگلا مرکل به پیشبرد درخواست قضائی رجب طیب اردوغان برای تعقیب قانونی یان بومرمان، مجری و طنزپرداز شبکه تلویزیونی ZDF (نئو) آلمان، به‌دلیل «شعر هجو» او علیه اردوغان، پاسخ مثبت داد.

یان بومرمن، مجری تلویزیون و طنزپرداز آلمانی

یان بومرمان، مجری تلویزیون و طنزپرداز آلمانی

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور روز جمعه ۱۵ آوریل / ۲۷ فروردین در برلین درباره شکایت شخصی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه علیه یان بومرمان گفت بر اساس ماده ۱۰۳ قانون جزایی کشور در مورد توهین به مقامات خارجی، اساس تصمیم‌گیری در این‌باره  به دستگاه قضائی سپرده خواهد شد و دولت در آن نقشی ندارد.

یان بومرمان در برنامه تلویزیونی خود در تاریخ ۳۱ مارس / ۱۲ فروردین شعری طنزآمیز و انتقادی از «ریاکاری‌های» رجب طیب اردوغان خواند و القاب تندی به او نسبت داد. او در این شعر هم به شخصیت اردوغان و هم سیاست‌های او در قبال کردها حمله کرد. شبکه آلمانی بعد این شعر را از آرشیو خود حذف کرد اما اعلام کرد که از طنز بومرمان دفاع می‌کند.

شکایت رسمی و شخصی اردوغان علیه یان بومرمان سه روز پیش اعلام شد.

بیشتر بخوانید: اردوغان از طنزپرداز آلمانی شخصاً شکایت کرد

تصمیمی که آنگلا مرکل آن را اعلام کرد در دولت ائتلافی آلمان متشکل از حزب دمکرات مسیحی، حزب سوسیال دمکرات و اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن، مورد مناقشه بود و مرکل نیز به «اختلاف نظر» بین حزب دمکرات مسیحی و حزب سوسیال دمکرات در این زمینه اشاره کرد.

توماس اُپرمَن، رئیس فراکسیون سوسیال دمکرات‌ها در پارلمان آلمان، در صفحه توئیتر خود نوشت که با این تصمیم موافق نیست. او گفت محاکمه یک طنزپرداز به دلیل «اهانت به مقام عالی‌رتبه» برای یک دموکراسی مدرن مناسب نیست.

ماجرای برنامه طنز یان بومرمان و شکایت اردوغان به موضوعی جدی در مورد حد و مرزهای آزادی بیان در آلمان تبدیل شده است. با این‌که رسانه‌های آلمان از بومرمان حمایت کرده‌اند اما شکایت اردوغان می‌تواند در صورت اثبات در دادگاه سه تا پنج سال زندان برای بومرمان داشته باشد.

Share