Share

وقوع دو زمین‌لرزه پیاپی در جنوب غربی ژاپن، دست‌کم۲۹ کشته، هزار و ۵۰۰ زخی بر جای گذاشت. نزدیک به ۷۰ هزار تن از ساکنان منطقه کوماموتو در جستجوی سرپناه خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

japan_strasse_1

عکس از آرشیو – زمین‌لرزه در ژاپن

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بارش باران نیز افزون بر خسارات بسیار ناشی از وقوع این دو زمین‌لرزه، شرایط را در این منطقه دشوار کرده است.

اولین زمین‌لرزه در شامگاه پنج‌شنبه ۱۴ آوریل / ۲۶ فروردین در منطقه کیوشو با قدرت ۶.۵ ریشتر به وقوع پیوست که ۱۰ کشته برجای گذاشت.

دومین زمین‌لرزه در ساعت یک و ۲۵ دقیقه بامداد شنبه ۱۶ آوریل/ ۲۸ فروردین به وقت محلی، منطقه کوماموتو را لرزاند. قدرت این زمین‌لرزه ۷.۳ ریشتر گزارش شده است.

تومویوکی تاناکا، مقام مسئول در استانداری کوماموتو می‌گوید که تعداد کشته شدگان هر ساعت رو به افزایش است.

دولت ژاپن حال ۸۰ زخمی از میان ۱۵۰۰ مجروح این دو زمین‌لرزه را «وخیم» اعلام کرد.

از ساعاتی  پس از زمین‌لرزه بامداد شنبه، وقوع پس‌لرزه‌هایی گزارش شده که بزرگ‌ترین آنها تاکنون ۵.۴ ریشتر قدرت داشته است. به گزارش سازمان هواشناسی ژاپن این پس‌لرزه‌ها در نزدیکی سطح زمین رخ می‌دهند و دامنه آنها به کمتر از ۱۰ کیلومتر می‌رسد.

کوه آتشفشان آسو در نزدیکی کیوشو، بزرگترین کوه آتشفشان در ژاپن نیز  فعال شده و دود از دهانه آن برخاسته است.

بخشی از قلعه تاریخی کوماموتو نیز تخریب شده و قطعه‌های سنگ از بالای این قلعه به ساختمان‌ها و سازه‌های مجاور آن سقوط می‌کنند.

ژاپن کشوری زلزله‌خیز است و زمین‌لرزه‌های بزرگی را در تاریخ خود تجربه کرده است. قوی‌ترین آن‌ها در ۱۵ نوامبر ۲۰۰۶ در جزایر کوریل در جنوب این کشور به قدرت ۸.۳ ریشتر رخ داد که موجب پدید آمدن سونامی در سواحل شمالی این کشور شد.

Share