Share

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران یک روز پس از واکنش کاخ سفید به اظهارات رئیس بانک مرکزی ایران  درباره امکان دسترسی ایران به سیستم مالی آمریکا گفت که برجام بانک‌های آمریکایی را شامل نمی‌شود، «ولی آن‌ها متعهد هستند که برای همکاری سایر بانک‌ها با ایران مزاحمتی ایجاد نکنند».

zarif moghirini tehran

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، ظریف شنبه ۲۸‌فروردین در نشست مطبوعاتی مشترک با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اروپا، گفت که ایجاد زمینه و تسهیل کردن دسترسی ایران به سیستم مالی بین‌المللی از اهداف اصلی برجام است.

ظریف اضافه کرد: «ما در این راستا به ایالات متحده آمریکا تذکر داده‌ایم و فشار خواهیم آورد و اتحادیه اروپا نیز این کار را انجام می‌دهد».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح شنبه ۲۸ فروردین، همراه با هیأتی هفت نفره وارد تهران شد و در اولین دیدار خود در این سفر، با وزیر امور خارجه ایران درباره موضوعاتی چون همکاری‌در چارچوب برجام، گشایش دفتر دیپلماتیک دائمی اتحادیه اروپا در تهران و بحران سوریه به گفت‌وگو نشست.

ظریف پس از این نشست گفت که ایران در مورد پیگیری انجام تعهدات قید شده در برجام از سوی کشورهای مرتبط پیگیری‌های متعددی انجام داده است.

وزیر امور خارجه ایران گفت که رئیس بانک مرکزی چند روز گذشته با وزیرخزانه‌داری آمریکا دیدار کرده تا اطمینان حاصل شود «آمریکایی‌ها تعهدات خود را انجام می‌دهند».

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران، جمعه ۲۷فروردین در گفت‌وگو با شبکه خبری المانیتور گفته بود انتظار می‌رود دولت آمریکا امکان دسترسی محدود کشورش به دلار را برای تسهیل مبادلات مالی با دیگران فراهم کند و به اجرای کامل توافق هسته‌ای پایبند باشد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به حرف‌های سیف اعلام کرد که دسترسی ایران به شبکه مالی آمریکا جزء توافق هسته‌ای نیست.

پیشتر نیز سیف اعلام کرده بود که ایران نتایج مورد انتظار از اجرای برجام را مشاهده نکرده است زیرا قادر نیست از پول‌های خود در خارج استفاده کند.

در همین زمینه

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ظریف دیدار کرد

کاخ سفید: استفاده از سیستم مالی آمریکا جزو برجام نیست

دیدار پشت درهای بسته؛ ابهام در لغو تحریم‌های بانکی ایران

Share