Share
از صبح روز شنبه ۲۸ فروردین ماه گشت‌های امنیت اخلاقی پلیس تهران - مشهور به گشت ارشاد - به همراه ماموران پلیس امنیت عمومی ‏تهران بزرگ در بزرگراه‌ها، خیابان‌های پر تردد و مراکز خرید و تجاری مستقر شدند.
گشت‌های امنیت اخلاقی با خودروها، ون‌ها و موتورها در خیابان‌ها و بزرگراه‌های تهران مستقر شده‌اند و مأموران وظیفه دارند کسانی را که در زبان پلیسی به آنها "هنجارشکن" می‌گویند، دستگیر کنند، به آنها تذکر دهند یا آنها را جریمه کنند.
هنجارشکن‌ها، کسانی هستند که بر اساس معیارهای همیشه در حال تغییر لباس و مد در ایران، به گونه‌ای لباس می‌پوشند یا آرایش می‌کنند که با هنجارهای مورد پسند حاکمیت مطابقت ندارد.
جنسیت بیشتر دستگیرشدگان زن است اما گاهی هم مردها تذکر می‌گیرند.
برای اجرای این طرح، خودروی کسانی که به تذکر پلیس بی اعتنا بوده‌اند، توقیف شده و با تشکیل پرونده به محاکم قضایی معرفی شده‌اند.
خبرگزاری فارس - که با حاکمیت نزدیک است - افرادی را که با آنها برخورد شده، «برهم زنندگان امنیت روانی جامعه و جریحه دارکنندگان عفت عمومی» نامیده است.
پلیس پایتخت اعلام کرده که در روزهای آینده مراحل دیگری از «طرح برخورد با ناامن کنندگان امنیت اخلاقی جامعه و افرادی که اقدام به مزاحمت نوامیس، آلودگی صوتی و کشف حجاب می‌کنند» را اجرا خواهد کرد.
دولت حسن روحانی سعی کرده است که بدون اشاره به آزادی زنان در انتخاب پوشش این را مطرح کند که برخورد پلیسی با انتخاب‌های پوششی زنان موجب ترویج حجاب اسلامی نخواهد شد. با این حال در دوران قدرت این دولت هم گشت ارشاد بارها به خیابان‌ها آمده و به زنان تذکر داده است.
جریمه راننده به خاطر بدحجابی سرنشین، مجازات مدیر ساختمان به خاطر ماهواره همسایه‌ها و کسر حقوق و توبیخ کارمندان زن به دلیل بدحجابی، بخش‌های خبرساز طرحی بودند که سال ۱۳۹۳ به ‌نام «طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب» در مجلس ارائه و کلیات آن تصویب شد.
با وجود اینکه برخوردهای خشن با زنان درباره پوشش‌شان سال‌هاست که در خیابان‌ها و اماکن عمومی ادامه دارد، زنان همچنان با سرپیچی مدنی از پذیرش نوع پوشش مورد نظر حکومت خودداری می‌کنند.
سرپیچی مدنی زنان در مورد حجاب، زمینه برخوردهای خشن‌تر را با زنان فراهم کرده و خیابان‌ها را به محل رودرویی زنان با نیروهای انتظامی و گشت ارشاد کرده است.
مرکز پژوهش‌های مجلس پیش از این هشدار داده بود که اجرای چنین طرحی بین حکومت و مردم شکاف ایجاد می‌کند و ممکن است به مقاومت مردمی بینجامد.
پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج» تیرماه ۱۳۹۳ در نتایج تحقیقات خود در مورد وضعیت حجاب در ایران اعلام کرد که ۳۰ درصد از زنان ایران در وضعیت «بدحجابی» به‌سر می‌برند.
Share