Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سفر خود به سمنان پاسخ مخالفان توافق هسته‌ای را داد. او از حمله‌های اخیر به دولت سخن گفت و توافق هسته‌ای را مهم و خواست مردم دانست و آن را «افتخاری سیاسی و حقوقی» خواند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به‌هنگام سخنرانی در سمنان ـ سه‌شنبه ۳۱ فروردین

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به‌هنگام سخنرانی در سمنان ـ سه‌شنبه ۳۱ فروردین

حسن روحانی امروز سه‌شنبه ۳۱ فروردین در سمنان گفت: «آن‌ها که فکر می‌کنند و می‌گویند که برجام برای ما کاری نکرده است باید بگویم که برجام افتخاری سیاسی و حقوقی برای تاریخ ملت ایران ثبت کرده است.»

روحانی در واقع پاسخ سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران را داد که در روز ۱۷ فروردین گفته بود «برجام هرگز به عنوان یک سند افتخار تلقی نشده و نخواهد شد»، و افزوده بود که اگر برجام به‌عنوان یک الگو تلقی شود، «نشانه‌ کوتاهی فکر و خودتحقیری» است.

روحانی همچنین با انتقاد از عملکرد برخی از رسانه‌ها و حمله آن‌ها به دولت یازدهم از رسانه‌ها خواست اخلاق را رعایت کنند. او گفت مردم «آشوب و هرج و مرج رسانه‌ای را نمی‌پسندد».

رئیس جمهوری ایران توافق هسته‌ای را مورد حمایت مردم خواند و افزود: «چرا واقعیت‌ها را برای مردم نمی‌خواهند روشن کنند و چرا در برابر عظمت ملت ایران که یک موفقیت بزرگ تاریخی به دست آورده است نمی‌خواهیم سر فرود آوریم.»

او از این‌که برخی می‌خواهند «به‌گونه‌ای القاء کنند» که آمریکا در قضیه برجام «پیروز» شده است انتقاد کرد و پرسید: «کجا رفت تعصب ملی و غیرت دینی؟»

دولت روحانی از  سوی رهبر جمهوری اسلامی به‌طور تلویحی و از سوی محافل نظامی و اصولگرایان تندرو به‌طور مستقیم به بازی خوردن از غرب در توافق اتمی متهم می‌شود.

به‌تازگی دولت ایران از «کارشکنی‌های آمریکا» در پیشبرد روند توافق هسته‌ای و مخالفان داخلی این توافق انتقاد کرد. وزارت خارجه ایران، روز ۲۶ فروردین گزارشی تقدیم مجلس کرد که وضعیت برجام را با بر شمردن موانع داخلی و خارجی تشریح می‌کرد. این گزارش، کارشکنی وزارت خزانه‌داری آمریکا، مانع‌تراشی اسرائیل و برخی کشورهای دیگر را از عوامل خارجی عدم اجرای برجام بر شمرد.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز در نشست شورای روابط خارجی آمریکا گفته بود ایران نتایج مورد انتظار از اجرای برجام را مشاهده نکرده است. به‌گفته ولی‌الله سیف «تقریباً هیچ چیز اتفاق نیفتاده» و به‌طور کلی ایران قادر نیست از پول‌های خود در خارج استفاده کند.

بیشتر بخوانید: دیدار پشت درهای بسته؛ ابهام در لغو تحریم‌های بانکی ایران

این رویدادها موجب شدند تا مخالفان توافق هسته‌ای بر نظر خود مبنی بر این‌که توافق هسته‌ای به ضرر ایران تمام شده است تأکید بیشتری کنند.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت وزارت خارجه در گزارش برجام به مجلس، ایران را لولو و آمریکا را هلو معرفی کرده است.

به گفته شریعتمداری، در زمان تدوین برجام به‌خاطر اعتماد بی‌علت به آمریکا، دقت لازم به کار گرفته نشده و به این وسیله دست حریف برای سوءاستفاده‌های بعدی باز مانده است.

بیشتر بخوانید: حسین شریعتمداری: آمریکا را هلو کرده‌اند، ایران را لولو

حیدر مستخدمین حسینی، معاون پیشین بانک مرکزی ایران و انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس تهران، از نیروهای مخالف برجام نیز از سخنان رئیس بانک مرکزی استقبال کردند و آن را شجاعانه دانستند.

حسن روحانی در بخش‌های دیگر سخنان خود در سمنان از «دستاوردهای» برجام، رفع تحریم‌ها، لغو قطعنامه‌های شورای امنیت و شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گشودن روابط بانکی ایران پس از لغو تحریم‌ها، افزایش صادرات نفتی، تبادل محصولات هسته‌ای با جهان، سخن گفت و افزود اگر کسی علیه برجام نقدی دارد، برای زمان پیش از تصویب آن است او گفت امروز زمان اجرای برجامی است که همه از جمله رهبر جمهوری اسلامی، مجلس و شورای عالی امنیت ملی آن را تأیید کرده‌اند.

Share