Share

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیش از دیدار با جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا اظهار امیدواری کرد که اظهارات او «راهگشای حل نگرانی‌های بانک‌ها از رویکرد آمریکا» شود.

Kerry-Zarif

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، ظریف شامگاه جمعه ۳ اردیبهشت، در دیدار با همتای آمریکایی خود در هتل پالاس نیویورک به خبرنگاران گفت که برجام «یک قرارداد متعادل» بوده و با توجه به صحبت‌های کری «باید منتظر باشیم ایران تمامی منافع ذکر شده در برجام را ببرد».

وزیر خارجه آمریکا در این نشست گفت که چنانچه بانک‌ها و مؤسسات مالی بین‌المللی پس از برداشته شدن تحریم‌ها برای آغاز روابط تجاری با بانک‌های ایران «ابهامی» دارند، «می‌توانند با دولت آمریکا مشورت کنند». کری گفت که بانک‌های غیرآمریکایی فرض نکنند که معامله با ایران از دید آمریکا مجاز نیست.

وزیر خارجه ایران اضافه کرد که اختلاف نظرهای ایران با آمریکا در شمار زیادی از مسائل «همچنان پابرجا و جدی» است.

وزرای خارجه ایران و آمریکا جمعه ۲۲ آوریل/ سوم اردیبهشت در نیویورک نشستی برای حل مشکلات اجرای برجام برگزار کردند. این نشست پس از شرکت هیئت ایرانی در مراسم امضای توافق‌نامه تغییرات اقلیمی پاریس که پاییز گذشته در پاریس نوشته شد، برگزار شد.

ظریف از رویکرد آمریکا نسبت به برداشته شدن تحریم‌های بانک‌های ایران ابراز نگرانی کرد.

وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد که مردم ایران تنها زمانی که بتوانند تغییرات پس از برجام  را احساس کنند، ایران می‌تواند به روند اجرایی شدن برجام ادامه دهد. ظریف گفت: «ما باید مناقشات بین‌المللی را زیربنایی و بدون محدودیت درست کنیم».

وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است که به ایران امکان دسترسی به سیستم مالی آمریکا و دسترسی مستقیم به دلار آمریکا نمی‌دهد.

مقامات ایران، این تصمیم آمریکا را نقض برجام و «کارشکنی» برای اجرایی نشدن لغو تحریم‌ها می‌دانند.

بیشتر بخوانید: جان کری: آمریکا مانع معاملات اقتصادی ایران با بانک‌های خارجی نخواهد شد

Share