Share

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در دیدار با وزیر انرژی آفریقای جنوبی گفت که میزان تولید نفت در ایران به دوران پیش از تحریم‌ها نزدیک شده و «تا رسیدن به سهم کشور پیش از تحریم‌ها از بازار» روند افزایش تولید نفت ادامه خواهد داشت.

Bijan Namdar Zanganeh

به گزارش خبرگزاری مهر، زنگنه شنبه چهارم اردیبهشت، با بیان این که ایران «از هر برنامه‌ای برای تنظیم و پایدار کردن بازار نفت» حمایت می‌کند، گفت که پس از نشست اوپک در دوحه قطر، «قیمت نفت روند نزولی نیافت».

وزیر نفت ایران درباره دلیل توقف روند نزولی قیمت نفت پس از نشست دوحه گفت: «جریان بازار و خواست تولید کنندگان و مصرف کنندگان برای اقتصاد جهانی این است که قیمت‌های نفت در سطح جهانی باید افزایش بیابد».

۱۶ کشور تولید کننده نفت عضو و غیر عضو اوپک، یکشنبه ۲۹ فروردین در نشستی در دوحه، پایتخت قطر شرکت کردند. قرار بود ۱۶ کشور شرکت کننده در نشست دوحه، از جمله روسیه توافقی را برای ثابت نگه داشتن سقف تولید ماه ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۶ امضا کنند اما به توافق نهایی نرسیدند. ایران در این نشست شرکت نکرد.

پس از نشست دوحه، نفت برنت دریای شمال نزدیک به هفت درصد بهای خود را ازدست داد و به بشکه‌ای ۴۰ دلار و ده سنت معامله شد. نفت خام سبک نیز برای تحویل در ماه مه، دو تا پنج دلار از قیمت خود را از دست داد و بشکه‌ای ۳۷ دلار و ۶۰ سنت معامله شد.

زنگنه گفت که پس از لغو تحریم‌ها، تولید نفت ایران یک میلیون بشکه افزایش یافته و این روند ادامه دارد.

با پایان تحریم‌ها، ایران تولید نفت خام روزانه خود را افزایش داده و به بالای دو میلیون بشکه در روز رسانده است. ایران گفته است که قصد دارد این میزان تولید را به چهار میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:

نشست اوپک در قطر به دلیل غیبت ایران به تعویق افتاد

شکست نشست دوحه؛ سقوط قیمت نفت

Share