Share

حمیدرضا طباطبایی نائینی، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ایران می‌گوید که در ایران بیش از ۲۰۰ هزار زندانی وجود دارد.

Iran Prison

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، طباطبایی شنبه ۴ اردیبهشت با انتشار این آمار، از افزایش جمعیت زندانیان ایران انتقاد کرد و آن را نتیجه «همکاری نکردن دستگاه‌ها برای سرانجام رسیدن لایحه قضازدایی» دانست.

ایران از سال ۹۳ از کاهش آمار زندانیان خبر داده است و براساس آمار دولتی در سال ۹۳ تعداد زندانیان در ایران ۲۱۰ هزار و ۶۷۲ تن بود که تا تابستان ۹۳ این تعداد به ۲۰۸ هزار تن رسید.

قضازدایی طرحی است که به منظور کاهش تراکم پرونده‌های قضایی و ایجاد نهادهای شبه قضایی برای رسیدگی به بخشی از پرونده‌ها مطرح شده است و چند لایحه در راستای این طرح در سال ۸۴ به تصویب شورای عالی مسئولان قضایی رسید.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: «متاسفانه کشور ما از نظر میزان بازداشت‌ها قاعده‌مند نیست؛ در چنین شرایطی احتمال کاهش آسیب با افزایش نهادهای حمایتی هم بسیار کم است».

او اضافه کرد: «لایحه قضازدایی برای کاهش عناوین مجرمانه نیز در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مطرح شد اما مخالفت بسیاری از سازمان‌های متولی در دولت سبب شد تا این لایحه به سرانجام نرسد، در حقیقت کشور ما در رسیدگی به جرایم مشکل فرهنگی دارد چراکه از مرحله نخست برخورد با تخلف جرم‌انگاری شده در حالی که در کشورهای پیشرفته سازمان‌های اجرایی اختیاراتی برای برخورد با متخلفان دارند».

به گفته طباطبایی نائینی ۶۰ درصد زندانیان در ایران به دلیل ارتکاب به جرم‌های مرتبط با مواد مخدر در زندان هستند.

جمهوری اسلامی ایران جزو ۱۰ کشور اول جهان با بالاترین شمار زندانیان است. سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین گزارش خود در اردیبهشت ۹۵، ایران را جزو پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای قرار داده است.

Share