ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«مقصر توقیف دو میلیارد دلار دارایی‌ ایران احمدی‌نژاد است»

ولی‌الله سیف در مورد حکم غرامت دو میلیارد دلاری گفت که احمدی‌نژاد در مبادلات دلاری و خرید اوراق بهادار سهل‌انگاری و بی‌احتیاطی کرده که موجب تضییع حقوق ملت ایران شده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی ایران، در پی توقیف دو میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران با حکم دیوان عالی آمریکا، گفت که در دولت محمود احمدی‌نژاد «هنگام خرید اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری‌های دلاری، سهل‌انگاری شده، دقت کافی و احتیاط‌های لازم صورت نگرفته است.»

ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران

این مبلغ قرار است به خانواده‌های قربانیان آمریکایی بمب‌گذاری‌های سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت به عنوان غرامت و به این استناد که ایران در این حمله نقش داشته است، پرداخت شود.

سیف که روز ۴ اردیبهشت با «ایسنا» در مورد حکم غرامت دو میلیارد دلاری گفت‌وگو کرده، توضیح داده که مبادلات دلاری (U-Turn) با جمهوری اسلامی ایران به‌صورت یک استثنا بر رژیم تحریم‌های دلاری آمریکا علیه ایران مجاز دانسته شده بوده و دولت احمدی‌نژاد از این مکانسیم برای خرید اوراق بهادار استفاده کرده است.

یک مقام «مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست‌جمهوری» که نخواست نامش فاش شود روز ۴ اردیبهشت به «تسنیم» گفت که در سال ۸۷-۱۳۸۶ از محل فروش نفت ایران، دولت محمود احمدی‌نژاد مقادیری اوراق بهادار از طریق یک کارگزار لوکزامبورگی (به نام کلیراستریم) خریداری کرد. آن کارگزار بخشی از این اوراق را در اروپا و بخش دیگری را به‌صورت فیزیکی در «سیتی بانک» آمریکا نگهداری می‌کرده است. در سال ۱۳۹۱ (۲۰۱۲) خزانه‌داری آمریکا وجود این اوراق بهادار را اعلام کرده است و این دارایی‌ها مسدود شده‌اند. غرامت قرار است از منبع این اوراق بهادار پرداخت شود.

رییس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه مقامات دولت احمدی‌نژاد باید به ریسک سیاسی این موضوع توجه می‌کردند افزود: «در دولت گذشته به‌رغم هشدارهای دلسوزانه کارشناسان و مدیران بانک مرکزی مبنی بر پرهیز از سرمایه‌گذاری روی اوراق بهادار دلاری و اینکه این رفع ممنوعیت دائمی نیست، این اوراق را خریداری کردند و این‌گونه زمینه تضییع حقوق ملت ایران را پدید آوردند.»

در سال ۱۳۸۷ مجدداً قانون ممنوعیت مبادلات دلاری با ایران برقرار شد و بانک‌های آمریکایی از نقل و انتقال وجوه دلاری و تبادلات دلاری با ایران منع شدند. پس از آن در سال ۱۳۹۱، خزانه‌داری آمریکا تمام دارایی‌های ایران را عمومی اعلام کرد و دستور اجرایی مبنی بر توقیف دارایی‌های ایران در آمریکا با همکاری دولت اوباما و کنگره صادر شد.

منتقدان دولت روحانی در مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست روز ۴ اردیبهشت، انتقادهای تندی را نسبت به روند اجرایی شدن برجام بیان کردند. این نمایندگان مجلس که بیشتر با «تسنیم»، «فارس» و «مشرق» گفت‌وگو کرده‌اند می‌گویند توقیف دارایی‌های ایران به حکم دادگاه عالی آمریکا نقض مفاد برجام است.

سیف در پاسخ غیرمستقیم به این منتقدان گفت: «اگر این اوراق بهادار دلاری در آن زمان با کارگزاری آمریکایی‌ها خریداری نمی‌شد وجهی وجود نداشت که آمریکایی‌ها بتوانند آن را توقیف کنند.»

رئیس‌کل بانک مرکزی با انتقاد از احمدی‌نژاد برای «کاغذ پاره» خواندن قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران، گفت: «این رفتار، منجر به اقدامات تخاصمی دیگر از سوی ایالات متحده آمریکا شد ... و بر همین اساس، دارایی‌های مزبور از آن زمان به دارایی‌های بلوکه‌شده تبدیل شد.»

به گفته سیف، توقیف دارایی‌ها ایران در ایالات متحده آمریکا از سال ۱۳۸۷ و توقیف اجرایی و بلوکه شدن آن در سال ۱۳۹۱ اتفاق افتاده است. در آخرین این توقیف‌ها، قانون «حقوق بشر و کاهش تهدیدات سوریه و ایران» که در سال ۱۳۹۱ در کنگره آمریکا وضع شد، مجدد برخی از دارایی‌های ایران را مسدود کرد.

در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • مقصرAhmad

  تا زمانی کہ حکومت اسلامی ھست کسی مقصر نیست،از حکومت تقصیر مگر چیزی جز مقصر باید انتظار داشت؟

 • حمید

  مقصر واقعی در تاراج رفتن بیت المال ملت  اهل بیت و خود کسی است که نزدیکی خاص به احمدی نژاد دارد و با یک «کش» معظم  در دست!!!

 • شهروند درجه سه

  اول اینکه آقای احمدی نژاد برای نظام خیلی زحمت کشید. هاله نور بردند به سازمان ملل، با همکاری دولتهای برادر روس و چین آنهمه کاغذپاره برای ملت فتنه گر ایران در سازمان ملل به تصویب رساندند تا بفرمایش ولی امر مسلمین جهان براتنه گر از این همه فرصت بهره مند بفرمایش ایشان نشد بدَرَک ! ولی برای ولی امر بابصیرت و فرزانه مسلمین جهان و دوروبریهایشان و برای سران امت حزب اله حاضر در صحنه از واردات چین آنهمه سود آنهمه دلار فراهم شد. احمدی نژاد مادرمرده هم دلارها را هرجا که نظام (یعنی ولی امر مسلمین جهان) خواست داد و هزینه کرد. به آن نشانی که وقتی به درخواست مجلس خواست گزارش دلارها را بدهد رهبر مسلمین جهان نگذاشت. فرمودند هم مجلس به وظیفه خود عمل کرد که پرسید هم رئیس دستگاه های اجرایی(!) به وظیفه اش رفتار کرد ک گفت آماده ام، ولی فرمودند دیگر تمامش کنید و جلوتر نروید ، تا همینجا خوب بود. مصلحت نظام و بصیرت ولی امر نگذاشت گزارش بدهد ! البته اینجا یک پرسش ناچیز بی اهمیت هست و آن اینکه نتیجه بعنی « آن همه دلار چه شد»؟! که آن هم وقتی خود ولی امر مسلمین جهان میداند نیازی نیست ملت فتنه گر بداند. بفرمایش آیت اله العظمی مصباح یزدی مردم چه حقی دارند ؟ مگر مردم هم حق دارند؟! دون اینکه ...، همین که گفتم، یعنی ملت حقوقی ندارد که حرف از تضییع حقوق ملت ایران میزنند ! این حرفها از بی بصیرتی است. اگر نمیدانند که ملت ایران حقوقی ندار د و همه حقوق مال نظام مقدس و ولی امر مطلق مسلمین جهان است، که ناآگاهند ، اگر میدانند و برای ملت حقوق قائلند خائن هستند، خائن به نظام مقدس و به ولی امر مسلمین جهان هستند !

 • Farid

  وقتی حزب اله ۲۶۰ نفر راکشت باید منثظر عواقبش هم میشد

 • حسین

  جناب حقیقت گو . اون برج های دوقلو را طالبان و وهابی های منفجر کردن. ربطی به ایران نداشت به هیچ وجه. ولی چون رهبر خیلی فحاشی می کنه اینها هم انتقام دارن می گیرن.

 • حقیقتگو

  دومیلیارد دلار خسارت ختم ماجرا نیست! دستگیر کردن نظامیان امریکایی در خلیج فارس و توهین به آنها و فحاشی رهبر به امریکا و پشیبانی از تروریست های منفجر کننده برج های دوقلو در امریکا در کشوی میز کنکره امریکا قرار دارد.