Share

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران در گفت‌و‌گو با شبکه المیادین گفت که سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه پیشنهاد داده بود تا همراه با خانواده‌اش به ایران برود.

soleimani assad

خبرگزاری مهر، یکشنبه پنجم اردیبهشت نوشت که وزیر اطلاعات ایران در گفت‌و‌گو با شبکه لبنانی المیادین، وابسته به حزب الله لبنان، گفته است که سردار سلیمانی افزون بر دعوت از خانواده بشار اسد برای سفر به ایران، از او خواسته بود که «نیروهای تحت امرش را در جنگ با مخالفان» از تهران رهبری کند.

به گفته علوی، بشار اسد این پیشنهاد سردار سلیمانی را نپذیرفته و در پاسخ گفته بود: «خانواده من با دیگر خانواده‌های سوری تفاوتی ندارد و در دمشق خواهیم ماند».

علی اکبر ولایتی، مشاور علی خامنه‌ای، رهبر ایران در امور بین‌المللی نیز روز گذشته گفت که جمهوری اسلامی از ابقای دولت بشار اسد حمایت می‌کند و «به دعوت دولت قانونی و مشروع سوریه» در این کشور حضور دارد.

وزیر اطلاعات ایران آغاز درگیری‌ها در سوریه را مرتبط با همکاری دولت سوریه با حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه علیه اسرائیل دانست.

علوی، شهر رقه در سوریه را مرکزی برای «توطئه‌چینی علیه ایران» خواند. شهر رقه در شمال سوریه، مقر اصلی گروه اسلام‌گرای داعش به شمار می‌آید. ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه، شامل شبه‌نظامیان کرد، عرب و آشوری مدتی‌ است که با حمله به این شهر تلاش می‌کنند تا نیروهای داعش را از آن بیرون برانند.

وزیر اطلاعات ایران در ادامه گفت که بعضی از گروه‌ها در این منطقه در زمان انتخابات مجلس دهم در ایران از سوی ایران مورد حمله قرار گرفتند و «یک کارگاه بزرگ برای ساخت مواد منفجره شناسایی شد».

وزارت اطلاعات ایران در اسفند ۹۴ از بازداشت «یک تیم تروریستی» در استان کرمانشاه خبر داده و گفته بود که «یکی از جریان‌های تروریستی خارج از کشور در مرزهای غربی» قصد اقدام تروریستی داشته که پیش از انتخابات هفتم اسفند شناسایی شد.

Share