Share

ابرو عمر، روزنامه‌نگار هلندی ترکیه‌ای تبار روزنامه مترو که به خاطر توهین به رجب طیب اردوغان شامگاه شنبه در محل اقامت خود در شهر ساحلی کوش‌آداسی ترکیه توسط پلیس این کشور دستگیر شده بود آزاد شد.

EbruUmar

ابرو عمر، روزنامه نگار ترک تبار هلندی در ترکیه بازداشت شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، یکشنبه ۲۴ آوریل/ پنجم اردیبهشت گزارش داد که روزنامه هلندی مترو از بازداشت یکی از روزنامه‌نگارانش در ترکیه به دلیل توئیتی درباره رجب طیب اردوغان خبر داد.

این روزنامه‌نگار در حساب توئیتر خود نوشت که چند افسر پلیس پشت در هستند و می‌خواهند او را دستگیر کنند.

این روزنامه‌نگار چندی پیش در حساب توئیتر خود مطلبی در انتقاد به رئیس جمهوری ترکیه نوشته بود. او هفته گذشته نیز در ستونی در این روزنامه مطلبی در انتقاد به طرح شکایت کنسول‌گری ترکیه از اتباع ترک در هلند به اتهام اهانت به ترکیه و رهبر این کشور نوشته بود. عمر در این مطلب، این اقدام کنسولگری ترکیه را با اقدامات جنبش ناسیونال سوسیالیست هلند، شاخه هلندی حزب نازی در زمان جنگ جهانی دوم مقایسه کرده بود.

مقامات ترکیه تا کنون نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

نزدیک به دو هزار پرونده قضایی در ترکیه برای کسانی که در انتقاد به رجب طیب اردوغان مطلبی نوشته‌اند، به اتهام «اهانت به رئیس جمهوری» تشکیل شده است.

بر اساس قانون اساسی ترکیه، توهین به رئیس جمهوری این کشور جرم به شمار می‌رود. اردوغان، چندی پیش نیز در واکنش به برنامه طنز یان بومرمان، مجری و کمدین تلویزیونی آلمانی از او شکایت کرد. طبق ماده ۱۰۳ قانون جزایی آلمان، دولتمردان کشورهای خارجی  هر شکایت حقوقی در زمینه «توهین» و «هتک حرمت» به خود از سوی یک شهروند آلمانی را باید به مقام همتای خود در این کشور ارائه کنند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز ۱۵ آوریل درخواست اردوغان برای به جریان افتادن پرونده‌ای حقوقی علیه بومرمان را پذیرفت اما تاکید کرد که رسیدگی قضایی به این شکایت بر عهده دستگاه قضایی است، نه دولت.

در همین زمینه

Share