Share

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در یک‌صد و یکمین سال کشتار ارامنه در این کشور، پیام همدردی خود را با بازماندگان این واقعه به کلیسای ارامنه در استانبول فرستاد.

Armenian_Genocide_Memorial_Complex

به گزارش سایت خبری حریت، کشیش آرام آتاسیان یکشنبه ۲۴ آوریل / پنجم اردیبهشت پیام رئیس جمهوری ترکیه را در یادبود ارامنه جان‌باخته در قتل عام سال ۱۹۱۵ خواند. اردوغان در این پیام از ارامنه کشته شده در این قتل‌عام با عنوان «ارمنی‌های عثمانی قربانی در جنگ جهانی اول» یاد کرد.

اردوغان در پیام خود نوشت: «ما هرگز از تلاش برای دوستی و صلح در برابر کسانی فرو گذار نمی‌کنیم که سعی دارند با دشمنی و نفرت پراکنی بین دو ملت تاریخ را سیاسی کنند».

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه پیام خود با تأکید بر «همزیستی هزارساله ارامنه و ترک‌ها» ارامنه‌ای که در جریان کشتار جمعی سال ۱۹۱۵ جان باختند را قربانی جنگ جهانی اول خواند و گفت که با بازماندگان «تمام عثمانی‌ها، صرف نظر از قوم یا مذهبشان» همدردی می‌کند.

کشتار ارامنه، آشوریان و یونانیان که به سیفو مشهور است در بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۴ توسط «ترک‌های جوان» رقم خورد. در این کشتار که از نواحی شمالی آناتولی تا آدانا در جنوب غربی و حکاری در جنوب شرقی صورت گرفت، نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار ارمنی، ۷۵۰ هزار آشوری و ۳۰۰ هزار یونانی کشته شدند.

تاکنون ۲۹ کشور جهان و سازمان‌های جهانی از جمله سازمان ملل متحد و پارلمان اروپا این قتل عام را به عنوان «نسل‌کشی» به رسمیت شناخته‌اند. ترکیه این کشتار را بخشی از نبردهای جنگ جهانی اول می‌داند و مسئولیت آن را نمی‌پذیرد.

ایالات متحده آمریکا نیز از جمله کشورهایی است که با وجود به رسمیت شناختن این قتل‌عام، تاکنون آن را به عنوان «نسل کشی» نپذیرفته است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا امروز در سالگرد قتل عام ارامنه که در ایالات متحده به نام «روز یادبود ارامنه» شناخته می‌شود، از این واقعه به عنوان «اولین قتل عام قرن بیستم» و «یک تراژدی تکرارنشدنی» یاد کرد.

جورج کلونی، بازیگر، کارگردان و فعال سیاسی آمریکایی در مراسم ۲۴ آوریل در ایروان، پایتخت ارمنستان، حاضر شد و مشعل «یادبود نسل کشی ارامنه» را روشن کرد.

هر ساله نمایندگان کشورهایی که این نسل کشی را به رسمیت می‌شناسند در ایروان گرد هم می‌آیند و با برگزاری راهپیمایی خواستار پذیرش این واقعه به عنوان نسل‌کشی از سوی دولت ترکیه می‌شوند.

در این باره بخوانید: گزارش کنسول آلمان در تبریز از نسل‌کشی ارامنه

رهبران ترکیه قطعنامه پارلمان اروپا درباره «نسل‌کشی» ارامنه را رد کردند

ارمنستان صدمین سالگرد «نسل‌کشی» ارامنه را برگزار کرد

جدال بر سر قبول کشتار ارامنه

Share