Share

هادی عامری، فرمانده نیروهای حشد شعبی و نجم‌الدین، کریم استاندار کرکوک اعلام کردند در پی توافق شبه نظامیان شیعه و نیروهای کرد، درگیری در شهر طوزخورماتو عراق که به کشته شدن دستکم هشت نفر انجامیده بود پایان یافت.

Iraqi Kurds

عکس از آرشیو

به گزارش منابع پزشکی و امنیتی عراق در ساعات اولیه بامداد یکشنبه ۲۴آوریل/پنجم اردیبهشت، درگیری شدیدی میان پیشمرگ‌های کرد و نیروهای شبه نظامی شیعیان در شمال عراق رخ داده بود. در این درگیری‌ها دستکم هشت نفر کشته و ده‌ها تن نیز مجروح شدند. دو غیر نظامی و همچنین یک افسر ارشد پیشمرگه نیز در میان کشته شدگانند. به گفته منابع پزشکی منطقه شمارکشته‌شدگان در حال افزایش است.

نجم‌الدین کریم به وبسایت کردی‌زبان «ان‌.آر.تی» گفته است که با نیروهای حشد شعبی به توافق رسید‌ه‌اند که به جنگ و درگیری‌ پایان دهند.

طبق گزارش‌ها، هادی عامری خواستار محاکمه افراد مقصر در برپایی این جنگ شده است. به گزارش رسانه‌های کردستان عراق، هادی عامری فرمانده نیروهای حشد شعبی گفته که نیروهای آنان آغازگر این درگیری نبودند.

همچنین عامری افزوده است: «درگیری ابتدا از سوی مردم بومی منطقه رخ داد، بعد وضعیت پیچیده‌تر شد و نیروهای ما در حالت دفاع بودند. اما ما دست روی دست نخواهیم گذاشت وقتی به ما حمله شود.»

در پی این درگیری‌ها، جاده استراتژیک بغداد به شهرنفت‌خیز کرکوک نیز شدیداً تخریب شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، درگیری‌ها در شهر «طوزخورماتو»، در جنوب کرکوک و در ۱۷۵ کیلومتری شمال بغداد، پایتخت عراق و در نزدیکی مرزهای غربی ایران رخ داده است.

همزمان دفتر حیدر عبادی نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای از فرماندهان نظامی عراق خواسته‌ است که اقدامات نظامی لازم برای پایان دادن به درگیری طوزخرماتو در پیش بگیرند. عبادی گفته است، «توانایی‌هایمان بایستی در راستای مبارزه با داعش به کار گرفته شود.»

بر اساس برخی گزارش‌ها، پیش از ظهر امروز هشت راننده کرد از سوی افراد مسلح و ناشناس در جاده آمرلی-سلیمان‌بگ ربوده شدند. طبق این گزارش‌، خانواده‌ این هشت نفر حشد شعبی را متهم به این اقدام کرده‌اند. گفته می‌شود این هشت راننده به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

بنابر گزارش‌های منتشر شده وقوع یک انفجار درشب گذشته آتش نزاع دراین منطقه را شعله‌ورکرده است. همچنین درگیری چندساعت به طول انجامیده و تا صبح روز یکشنبه نیز ادامه داشته است.

Share