Share

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران می‌گوید در نامه‌ای به سران سه قوه نوشته که ابطال آرای مینو خالقی توسط شورای نگهبان «اشتباه است.»

مینو خالقی، نماینده اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس با ۱۹۳ هزار و ۳۹۹ رأی نفر سوم حوزه انتخابیه اصفهان شد.

مینو خالقی، نماینده اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس با ۱۹۳ هزار و ۳۹۹ رأی نفر سوم حوزه انتخابیه اصفهان شد.

به گزارش روز سه‌شنبه هفتم اردیبهشت خبرگزاری صدا و سیما، رحمانی فضلی در یک برنامه تلویزیونی شبکه یک صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت شورای نگهبان به‌طور کتبی به وزارت کشور اعلام کرده که بر اساس نظارت استصوابی خود آرای مینو خالقی، کاندیدای انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه اصفهان را ابطال کرده است.

او افزود: «وقتی انتخابات یک استان تأیید شد نمی‌توانیم آرای یک نفر را ابطال کنیم. نظر ما این است که اعتبارنامه‌ این فرد باید صادر شود و سپس در مجلس درباره‌ آن تصمیم گرفته شود.»

بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور پس از دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، مینو خالقی، نماینده اصلاح‌طلبان با ۱۹۳ هزار و ۳۹۹ رأی نفر سوم حوزه انتخابیه اصفهان بود اما بر اساس برخی از گزارش‌های غیررسمی، به بهانه «عدم رعایت شئونات اسلامی در سفرهای خارج از کشور» از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد.

رحمانی فضلی در مورد صدور اعتبارنامه مینو خالقی گفت: «برخی نمایندگان معتقدند وزارت کشور باید بدون توجه به شورای نگهبان اعتبارنامه‌ مینو خالقی را صادر کند اما هیئت نظارت اصفهان و بعضی از اعضای هیئت اجرایی این اعتبارنامه را امضا نمی‌کنند، بنابراین قانوناً اعتبارنامه‌ای وجود ندارد که ما آن را به مجلس بفرستیم.»

علی مطهری، نماینده تهران پیشتر گفته بود که وزارت کشور باید اعتبارنامه مینو خالقی را صادر کند وگرنه وزیر کشور از سوی مجلس استیضاح خواهد شد.

بیشتر بخوانید: مطهری: وزارت کشور اعتبارنامه مینو خالقی را صادر نکند، وزیر کشور استیضاح می‌شود

وزیر کشور گفت بین تصمیم وزارت کشور و شورای نگهبان تفاوت وجود دارد و محل حل این اختلاف هم مجلس است.

به‌گفته رحمانی فضلی، «نمایندگان باید استفساریه تهیه کرده و در مجلس پرسیده شود که در این شرایط نظر شورای نگهبان درست است یا وزارت کشور. در واقع این پیشنهاد ما برای حل این مشکل است و مجلس می‌تواند محل تفسیر قانون باشد.»

مینو خالقی فروردین‌ماه گذشته در نامه‌هایی جداگانه به حسن روحانی، رئیس‌جمهور و شورای نگهبان به ردصلاحیتش‌ پس از برگزاری انتخابات اعتراض کرده بود.

Share