Share

وزارت امور خارجه ایران در اعتراض به رأی دیوان عالی آمریکا در مورد پرداخت غرامت از دارایی‌های مسدودشده ایران سفیر سوئیس در تهران را به‌عنوان حافظ منافع دولت آمریکا در ایران به وزارت خارجه احضار کرد.

USA-Iran

این احضار امروز سه‌شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه صورت گرفت و در طی آن محمد کشاورززاده مدیرکل بخش آمریکا در وزارت امور خارجه ایران با ارائه دو یادداشت رسمی به سفیر سوئیس، اعتراض رسمی جمهوری اسلامی را به رأی صادره دیوان عالی آمریکا اعلام کرد و آن را نقض تعهدات قراردادی دوجانبه و مصونیت قضائی و مصونیت اموال و دارائی‌های دولت ایران دانست.

قضات دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه ۲۰ آوریل / اول اردیبهشت با گرفتن دو میلیارد دلار غرامت از دارایی‌های مسدودشده ایران موافقت کردند.

این غرامت به خانواده‌های قربانیان آمریکایی بمب‌گذاری‌های سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت تعلق خواهد گرفت. در این بمب‌گذاری‌ها ٢۴۱ تفنگدار آمریکایی کشته شدند.

پیش از آن صدها آمریکایی به دلیل قربانی شدن بستگانشان در آن‌چه حملات تروریستی‌ ایران می‌نامیدند علیه جمهوری اسلامی شکایت کرده و خواهان دریافت غرامت شده بودند و کنگره آمریکا نیز در سال ۲۰۱۲ لایحه‌ای در پشتیبانی از این آمریکایی‌ها تصویب کرده بود.

Share