Share

رمانِ «سرخِ سفید» نوشته مهدی یزدانی‌خرم در کمتر از یک ماه به چاپ دوم رسید. این رمان ۱۸ اسفند ۹۴ با تیراژ ۱۵۰۰ نسخه منتشر شده بود که پس از استقبال خوانندگان کتاب از سوی نشرِ چشمه برای دومین بار و در همین شمارگان تجدید چاپ شد و از هفته‌ آینده پخش می‌شود.

mehdi_yazdani_khoram01

«سرخ سفید» که پیش از این «خون» نام داشت اثری‌ست در ۲۷۰ صفحه.

این رمان روایتی‌ست از چندین شخصیت که در دی‌ سال ۱۳۵۸ سرنوشت‌شان به هم گره می‌خورد. رمان در سال ۱۳۹۱ و از یک باشگاه کوچکِ ورزشی در خیابانِ شانزده آذر آغاز می‌شود. در آن روز یک رزمی‌کار رشته‌ کیوکوشین‌کاراته که نویسنده هم هست، و چه در نویسندگی و چه در ورزش به اصالت نظر دارد، می‌بایست برای گرفتن کمربند سیاه پانزده مبارزه بکند و تاب بیاورد. هر کدام از این مبارزه‌ها عاملی می‌شوند برای بازگشت به دی ماهِ برفی سال ۱۳۵۸ و فضای ملتهب سیاسی‌ در آن ایام. در رمان شخصیت‌های تاریخی و سیاسی فراوانی حضور دارند که هر یک سرنوشتی پیدا می‌کنند.

مهدی‌یزدانی‌خرم

مهدی‌یزدانی‌خرم

به همین مناسبت، پنج‌شنبه ۹ اردیبهشت جلسه‌ نقدی با حضور دکتر حسین صافی، جامعه‌شناس و حسن محمودی داستان‌نویس و روزنامه‌نگار درباره‌ این رمان ترتیب داده شده است. این جلسه ساعت پنج بعد از ظهر در مؤسسه‌ «آپ‌آرت‌مان» واقع در خیابان سپهبد قرنی، کوچه‌ی کلانتری برگزار می‌شود.

مهدی‌یزدانی‌خرم پیش از این رمان «من منچستریونایتد را دوست دارم» را در سالِ ۱۳۹۱ منتشر کرده بود. او در این رمان هم در صدد بازآفرینی تاریخ ایران به شکل روایتی درونی است.

این رمان دو جایزه‌ ادبی «هفت اقلیم» و «بوشهر» را به دست آورد و نامزد جوایزِ «مهرگان» و «رمان متفاوت» هم بود.

اولین رمان مهدی یزدانی‌خرم را انتشاراتِ ققنوس با نامِ «به گزارش اداره‌ی هوا‌شناسی فردا این خورشید لعنتی» در سالِ ۱۳۸۵ منتشر کرد و برنده‌ بهترین رمان متفاوت سال شد. این رمان بعد از اتمام چاپ نخستش ممنوع‌ از انتشار شد.

Share