Share

آیت‌الله احمد علم‌الهدی بار دیگر در نماز جمعه مشهد علیه توافق هسته‌ای سخن گفت و مذاکرات هسته‌ای را بی‌نتیجه خواند. او حلال مشکلات را نه توافق هسته‌ای و بستن قراردادهای اقتصادی با کشورهای دیگر که پیشبرد سیاست «اقتصاد مقاومتی» دانست.

elm olhoda علم الهدی

احمد علم‌الهدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان خراسان رضوی و عضو مجلس خبرگان رهبری، در نماز جمعه ۱۰ اردیبهشت مشهد گفت: «دیدید دو سال فعالیت عزیزان ما در عرصه هسته‌ای را که شاید با تنش‌زدایی در روابط بین‌الملل بتوانند مشکلات اقتصادی را حل کنند، بی‌نتیجه ماند.»

او افزود: «روزی که گفتند تحریم لغو شده تجار ما دیدند سوئیفت به روی آن‌ها بسته است و کار به جایی رسید که رئیس بانک مرکزی گفت حل مشکلات اقتصادی ما در نتیجه برجام به نتیجه نرسیده است.»

سوئیفت، نام اختصاری «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» است. با وجود اعلام چند باره سخنگوی دولت و بانک مرکزی در راه‌اندازی شبکه سوئیفت، هنوز ارتباط بانک‌ها و مؤسسات جمهوری اسلامی با این شبکه که راهگشای مبادلات مالی با جهان پیرامون است، ناروشن است.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران در سفر اخیر خود به آمریکا در نشست شورای روابط خارجی این کشور گفته بود ایران نتایج مورد انتظار از اجرای برجام را مشاهده نکرده است. او گفته بود: «تقریباً هیچ چیز اتفاق نیفتاده و به‌طور کلی ما قادر نیستیم از پول‌های خود در خارج استفاده کنیم.»

احمد علم‌الهدی در نماز جمعه مشهد گفت: «دو سال همه دستگاه‌ها همت خودشان را صرف مذاکرات کردند اما بعد از مذاکرات دشمنی آمریکا بیشتر شده است. برجام نتیجه نداد و ثابت شد این سیاست حلال مشکلات ما نیست.»

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان خراسان رضوی افزود: «این‌که فکر کنیم با تنش‌زدایی بتوانیم مشکلات را برطرف کنیم قابل حل نیست.»

علم‌الهدی راه حل مشکلات را همان «اقتصاد مقاومتی» که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی آن را مطرح کرده است، دانست و با اشاره به این‌که ایران یک «بازار ۸۰‌ میلیونی» است، گفت: «اگر در و دیوار کشور به روی بازار خارجی بسته شود» این بازار ۸۰ میلیونی جوابگوی «اقتصاد مقاومتی» خواهد بود.

به‌گفته او قراردادهای بسته‌شده با کشورهای دیگر «همه مصرفی است و همه تصاحب بازار کشور» است. او گفت قراردادها باید بر مبنای «اقتصاد مقاومتی» بسته شود.

Share